Menu
ŞİFA NİYETİNE » Otlar

Matcha çayı

Matcha çayı
Yayınlanma Tarihi: 28.06.2016
Okunma Sayısı: 1546

Yeşil çay yapraklarının toz haline getirilmiş hali olan matcha, ilk defa Japonya’ya 12. yüzyılda bir keşiş tarafından tanıtılmıştır. Yeşil çay, yaprakların demlenmiş hali olurken matcha ise toz haline getirilmiş yaprağın kendisinin sıcak suyla karışımıdır. Matcha kafein içermesine rağmen içerdiği rahatlatıcı özellikte olan ‘theanine’ maddesinden dolayı kafeinin gerginleştirici etkisini yok etmektedir. Hatta keşişler meditasyon öncesi konsantrasyonu arttırmak için matcha çayı içerlermiş.

Son zamanlarda besinlerin sağlık üzerindeki etkilerini araştıran çalışmaların sayısı hızla arttığından yeşil çay da birçok araştırmanın konusu olmuştur. Yeşil çay antioksidan kaynağı olup bazı çalışmalarca diyabet, kalp hastalıkları ve kanser gibi hastalıkların oluşma riskini azalttığı görülmüştür.

Matcha çayında yaprağın bütün hali tüketildiğinden yeşil çayın sağladığı yararları katlayıp etkisi çok daha güçlü olmaktadır. Bir fincan matcha çayı bir fincan yeşil çayın sahip olduğu antioksidan oranının 8-10 katı kadar fazla antioksidan içermektedir. Matcha çayı antioksidan haricinde aynı zamanda B6, C, E vitaminleri ve beta karoten kaynağıdır. Sıcak ve soğuk içecek olarak tüketilebilen matcha çayı aynı zamanda kek gibi tatlılara da ilave edilebilir.

Kaynak:

Canonaran, D. (2015). Matcha: İçinden sağlık fışkıran Japon yeşil çayı, http://yemek.com/matcha-japon-yesil-cayi/#.V27Gv66Atn4

Cohen, S. (2008). Nothing much matches "matcha" when it comes to health.

Weiss D. J., Anderton C. R. (2003). Determination of catechins in matcha green tea by micellar electrokinetic chromatography, Journal of Chromatography A, Volume 1011, Issues 1–2


Etiketler
matcha, çay
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)