Menu
ŞİFA NİYETİNE » Meyveler

Avokado meyvesini tanıyalım

Avokado meyvesini tanıyalım
Yayınlanma Tarihi: 29.01.2017
Okunma Sayısı: 492

Avokado meyvesi, Meksika, Orta ve Güney Amerika kökenli olup, ilk olarak Meksika'da, M.Ö. 500 yıllarında yetiştirilmiştir.  Avokado, koyu yeşil, morumsu siyah ve engebeli cilt ile, kremsi, pürüzsüz dokulu yenilebilir bir meyvedir. Ortalama 1 avakadonun yenilebilen kısmı 135 gram olup, avokadonun tohumu ve kabuğu, toplam meyve ağırlığının yaklaşık % 33'ünü oluşturmaktadır. Avokadonun 30 gramı 50 kalori, 0.59 gram protein, 4.62 gram yağ ve 2,59 gram karbonhidrat içermektedir.

Yağ asit içeriğinin büyük bir kısmını (% 71) tekli doymamış, % 13’ünü çoklu doymamış ve % 16’sını doymuş yağ asitleri oluşturmaktadır. Avokado  olgunlaştıkça, doymuş yağ asit miktarı azalmakta ve tekli doymamış yağ asidi olan oleik asit miktarı artmaktadır. Avokado % 70 çözünmez ve % 30 çözünür liften oluşmakta, avokadonun  yarısı yaklaşık 4,6 gram diyet lifi içermektedir.

Avokadonun 30 gramı 152 mg potasyum içermekte olup, C ve E vitaminlerinden de zengindir. Avokado K vitamininden de zengin bir meyve olup, 30 gram avokadoda 6 µg K vitamini bulunmaktadır.  Kan sulandırıcı ilaç kullanan bireylerin avokadoyu tüketirken dikkatli olması gerektiği unutulmamalıdır.

Etiketler
besin öğeleri, avakado
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)