Menu
PSİKOLOJİ

Yürüyüş yapmak yaratıcılığı artırır mı?

Yürüyüş yapmak yaratıcılığı artırır mı?
Yayınlanma Tarihi: 18.09.2015
Okunma Sayısı: 2790

Yaratıcılık, sadece tasarımcılar veya yazarların değil, herkesin, günlük sorunlarını çözerken ihtiyaç duyduğu ve faydalandığı bir meziyet. Marily Oppezzo ve Daniel J. Schwartz tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, yürümenin, yaratıcılığı artırabileceğine işaret ediyor.

Araştırmacılar, yaratıcılığı ölçmek için, araştırma katılımcılarına günlük hayatta kullanılan nesnelerin ismini söylüyorlar. Ardından ise katılımcıların bu nesneler için, esas kullanımları dışında olan, geçerli alternatif kullanımlar belirtmelerini istiyorlar. Örneğin bir katılımcı, “düğme” kelimesini duyduğunda, düğmelerin giysilerin farklı parçalarını bir arada tutma işlevinin ötesinde, “bir oyuncak bebeğin gözü olarak”, “maket bir evin kapısının kolu olarak” veya “bir ormanda gezerken geri dönüş yolunu bulmak için arkada bırakılarak” gibi olası farklı kullanımlar öneren cevaplardan ne kadar fazla verebilirse, o kadar yüksek bir puan alıyor. Katılımcılar bu tür sorulara hem otururken, hem de bir koşu bandında veya dışarıda normal bir hızla yürürken cevap veriyorlar. Peki, katılımcılar yürüdüklerinde, ayakta olduklarına kıyasla yaratıcılıkları artıyor mu?

Araştırmanın sonuçlarının gösterdiği: evet. Araştırmacılar, katılımcıların yürürken, otururken olduklarına kıyasla neredeyse iki kat yaratıcı cevap ürettiklerini gösteriyor. Üstelik, bir süre yürüyen katılımcılar, sonrasında oturduklarında da yaratıcılıkları daha yüksek seyretmeye devam ediyor, yani yürümenin getirdiği katkı, geri oturulduğunda da en azından bir süre devam ediyor. Başından beri oturmakta olan katılımcılarda ise yaratıcılık seviyesi devamlı olarak daha düşük kalıyor. Araştırmacılar bu bulguları yaratıcılıkla alakalı bir başka ölçüt kullanarak teyit ediyorlar: Yaptıkları bir başka deney, yürüyen katılımcıların oturan katılımcılara göre daha yaratıcı benzetmeler yapabildiklerini gösteriyor.

Bu bulgular, yaratıcılık gibi önemli bir meziyetin en azından belli veçhelerinin, yapılan kısa bir yürüyüşle hareketlendirilebileceğine işaret ediyor.

Araştırmacılar, yürümenin getirdiği bu faydanın, hafif egzersiz görevi görmesiyle alakalı olabileceğini, dolayısıyla benzer miktarda efor gerektiren başka bir etkinliğin de (örneğin bir tekerlekli sandalyeyle yolculuk yapmak) benzer etkiler yaratmasının olası olduğunu düşünüyorlar. Gelecekteki araştırmalar bu gibi sorulara cevap vermeyi hedefleyecek gibi görünüyor.

Kaynak:
Oppezzo, M. &, Schwartz, D. L. (2014). Give your ideas some legs: The positive effect of walking on creative thinking,Journal of Experimental Psychology: Learning, Memory, and Cognition, 40(4), 1142 – 1152.

Not: Araştırma hakkında daha fazla ayrıntı öğrenmek için bu sayfanın yazarıyla iletişime geçebilir veya yukarıdaki kaynağı kullanarak araştırmanın orijinaline erişebilirsiniz.


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)