Menu
PSİKOLOJİ

Yerken kontrolünü kaybeden gençlerde bağlanma ve özgüven

Yerken kontrolünü kaybeden gençlerde bağlanma ve özgüven
Yayınlanma Tarihi: 17.06.2014
Okunma Sayısı: 1808

Günümüz gençleri o kadar çok yiyeceğin içinde kalıyor ki ve bu o kadar renkli bir dünya ki kendini durdurmak gerçekten çok zor. Çocuğunuzun fast food üzerine dondurma yediğini onun üzerine de bir çok zararlı besin tükettiğini hiç gördünüz mü? Çoğu ebeveyn bu gibi bir beslenme tarzını çocuklarında görür ve şikayet ederler. Peki çocuklarınızın kendini durduramaması nelere bağlıdır ? sizinle ilgisi var mı? Yapılan bir araştırmada düşük kendine güven ve ebeveynlere bağlanmadaki güvensizlikler ile kontrolünü kaybetme arasında ilişki göstermiştir.

Bu bağ cinsiyete bağlı da değil üstelik dahası  kontrol kaybı ve düşük özgüven çocuğun ebeveyne olan bağlanma örüntüsüne bağlı görülmüş. Yapılan bir çok araştırma ile anne ile çocuk arasındaki bağın bir çok kişilik özelliği ve patoloji hakkında yorumlar yaptığını zaten bilinmektedir.

Aşırı yemede yaşanan  kontrol yitimi, kişinin durma duyumunu kaybettiği yeme davranışı ile karakterizedir ve belkide tıkanırcasına yeme bozukluğunda en baskın kriterdir. Araştırmalar kontrol yitimi durumunun çocukluk ve ergenlikte baskın olduğunu göstermiştir. Şuan ki araştırmalarda gençlerin yaklaşık %25 i yeme davranışlarında bozukluklar belirtiyorlar. Eskiden yeme bozuklukları sadece kadınlarda görülür gibi düşünülürken hatta araştırmalar kadınlarda yoğunlaşırken artık erkeklerde de yoğun miktarda rastlanmaktadır. Yeme bozukluğunun kişilerarası teorisine göre; bağlanma ve öz güven, tıkanırcasına yeme bozukluğunun gelişimi ve yerleşiminde temel role sahip. Düşük özgüven, çocuğa bakım verene (anne vb.) güvensiz bağlanması temelinde oluşur ve bu negatif duygularla başa çıkmak için kullandığı tıkanırcasına yemeyi tetikleyebilir. Bağlanma literatüründen biliyoruz ki; bakım verenin ulaşılabilirliği yani bebeğin ihtiyacında orada olmasına güveni ile kendine güveni birbirinden ayrılmaz parçalardır. Güvenli bağlanmada bebek ve anne arasında bu başarılı bir şekilde sağlanmıştır. Bebeğin fiziksel ve duygusal ihtiyaçları anne tarafından sağlanır. Güvensiz bağlanmada ise; çocuğun ihtiyaçlarına bakım veren kişi cevap veremez, ulaşılamaz. Güvenli bağlanamayan çocuk duygularını düzenleme ve kendini yatıştırmada sorunlar yaşar ileride de bu sorunlar devam eder. Negatif duyguları yatıştırmak için kaçınma , yok sayma, yemek yeme  gibi yollara başvurur.

Bu teorilere dayanılarak yapılan bir araştırma kontrol yitiminde, baba ve çocuk arasındaki ilişkinin ilgili olduğunu, özgüvenin ise anne ve çocuk arasındaki bağ ile daha çok ilişkili olduğunu göstermiştir. Her iki parça da yeme problemleri için hayatidir ve çocuklar iki ebeveyni de yansıtırlar.

Kaynak:

Goossens L, Braet C, Bosmans G,  Decaluwé V.(2011).
Loss of Control over Eating in Pre-adolescent Youth: The role of Attachment and Self-esteem. Eating Behaviors 12, (4), 289–295


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)