Menu
PSİKOLOJİ

Yemek programlarını izlemek kilo mu aldırıyor?

Yemek programlarını izlemek kilo mu aldırıyor?
Yayınlanma Tarihi: 02.06.2015
Okunma Sayısı: 936

Cornell Yiyecek ve marka laboratuvar çalışmasına göre, tariflerinizi sıklıkla televizyon programlarında alıyorsanız ve bu tarifleri yapıyorsanız, sadece eğlenmek için izleyen kesimden yaklaşık 5 kg daha ağır  olabilirsiniz. Bu fenomenin sebebi: Tv programlarındaki tariflerin o kadar da masum olmaması, sağlıklı olmaması veya sizin bunu hazırlayama onay almış olmanız ve daha büyük porsiyonlar kullanmanız olabilir.

Cornell yiyecek laboratuvarı tarafından yapılan bir araştırma yaşları 20- 35 yaş arasında değişen 501 kadının yiyecek pişirme alışkanlıklarını ve tarifleri nasıl aldıklarını araştırmış. Sonuçlara göre; tarifleri tv programından alan ve sıklıkla yemek pişiren kişilerin başlangıçtan 5 kilo  daha ağırlaştıklarını görmüşler.  Çünkü bir çok yemek programı aşırı tüketimi, hazzı ve doyumu normalize ediyor. Görünen o ki öğrendiğiniz tarifleri daha sağlıklı uyarlamalarını yapmak zorundayız.

Kaynak:
Pope, Lizzy, Lara Latimer, & Brian Wansink (2015). Viewers vs. Doers: The Relationship Between Watching Food Television and BMI. Appetite. doi:10.1016/j.appet.2015.02.035

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)