Menu
PSİKOLOJİ

Yemek neden bu kadar sorun olsun ki!

Yemek neden bu kadar sorun olsun ki!
Yayınlanma Tarihi: 18.06.2014
Okunma Sayısı: 1053

Uzun zamandır diyet yapmaya çalışıyorsunuz ve 3 kilo verip 5 kilo geri alıyorsunuz. Kendinizi aç bırakıyorsunuz veya katı bir şeklide diyetinize uyuyorsunuz fakat bir mide kazıntısıdır gidiyor sonra güzel bir yiyecek yedikten sonra kendinizi cezalandırıyorsunuz. İşte size bir anlaşma:

Diyet yapmayı bırakın! Beslenmeyi düzenlemek elbette gereklidir ama kilo verdirmek için kullanılan diyetlerin mantığında bazı yiyecekleri iyi bazılarını da kötü diye etiketlemek var. Etiketlemeye karşıyız artık !

1) Geceleri tıkınmanın altında bütün gün kendini aç bırakmak vardır. Psikolojik olarak kendinizi mahrum hissederseniz gece yemelerine dönmeniz daha kolay olur. Böylece yine kilo alırsınız. O nedenle mahrumiyet hissettirmeyeceğiz kendimize.

2) Yiyeceğinizin tadını çıkarın. Arabada işte veya ayaküstü yemek yemek yok. Her şeyi yemek serbest sadece farkında olacaksınız zaman ayıracaksınız ve masada oturacaksınız.

3) Acıktığınızda yemek yemek serbest doyduğunuzda duracaksınız. Vücudunuzdan gelen geri bildirimleri dinlemeyi öğrenin. Canının çikolata istiyorsa yiyin. Yeterli hissettiğinizde durun. Eğer kendinize kontrol şansı verirseniz iştahınızı da kontrol etmeyi mide kazıntılarınızı da kontrol etmeyi başarırsınız.

4) Hareket edin. Kilo vermeniz için egzersiz yapmaya çalışmanızdan bahsetmiyorum. Hatta bunu istemiyorum. Eğlenceli hareketler yapın. Çaresizce kilo vermeye çalışmayın.

5) Kendinize ve başkasına cevap verin. Yediğiniz yiyeceğe birisi onu yiyecek misin derse eğer neden yiyeceğinizi, onunda almak isteyip istemediğini sorabilirsiniz. Kimseye sizin beden duyumunuz hakkında, bedeninizin o an ne istediği ile ilgili yorum yapmasına izin vermeyin. Bedeninizi sizden daha iyi kimse bilemez. 

6) Duygularınız sizin arkadaşınızdır. Onları itmeyin, atmayın, saklamayın. Açlık hissettiğinizde gerçekten aç olup olmadığınızı kendinize sorun. Gerçekten açsanız devam edin. Gerçekten aç değil de canınız sıkkınsa, ya da başka bir duygu açlığınızı yönlendiriyorsa bunun yiyecekle düzelmeyeceğini kendinize hatırlatın ve duygunuz ile ilgilenin. Üzgünseniz ağlayın, kızgınsanız sorunu masaya yatırın, huzursuzsanız sebebini bulmaya çalışın. Ne olursa olsun paspas altına süpürmeyin!


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)