Menu
PSİKOLOJİ

Yediğiniz yiyeceklerin rengi ile neden oynuyorlar?

Yediğiniz yiyeceklerin rengi ile neden oynuyorlar?
Yayınlanma Tarihi: 31.03.2015
Okunma Sayısı: 1643

Yiyeceklerin renginin beynimizde o yiyecekle ilgili yargılarda bulunmamıza neden olduğunu biliyor muydunuz?

Örneğin yeşil olmasını beklediğiniz bir yiyeceğin rengi biraz farklı gözüküyorsa tadının da farklı olacağını varsayarız. Yiyeceklerin renkleri ile ilgili fikirlerimiz doğduğumuz andan itibaren deneyimlerimizden ve daha da öncesinden bize aktarılır.

Örneğin sarı bir pudingin muz veya limon aromalı olduğunu düşünebiliriz. Yeşil olan yiyecekler bize taze ve sağlıklı olmayı çağrıştırır. İşte bu bilgiye dayanarak bir çok üretici yiyeceklerinin rengi ile oynarlar. Yapılan araştırmalarda yiyeceğin beklenen renginden çok daha uzak bir renge boyandığında kişilerin iştahının kaçtığı görülmüştür. Bu nedenle çiftlik somonları gri rengini kaybetsin diye pembeye boyanır.

Renk bize sadece yiyeceğin tazeliğini değil aynı zamanda, parlak olması, ısısı ve yararlığı ile ilgili de bilgi verir. Farkında olmadan algınızı değiştirmek için boyanmış yiyecekler yiyor olabilirsiniz. Yoksa siz yeşili fazla bir patates kızartmasını mı ya da gri bir somonu mu tercih ederdiniz?

Kaynak:
Best practices for controlling and evaluating the color of objects, educational seminars, and advanced technology for research and manufacturing environments.

http://sensing.konicaminolta.us/2013/01/how-color-affects-your-perception-of-food/

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)