Menu
PSİKOLOJİ

Unutmak mümkün mü?

Unutmak mümkün mü?
Yayınlanma Tarihi: 14.08.2014
Okunma Sayısı: 1529

Resensburg Üniversitesinden Gesine Dreisbach ve Karl-Heinz Bäuml'ün yaptığı araştırmaya göre, istenmeyen alışkanlıkları unutmak mümkün !

Araştırmacılar katılımcılara ilk yeni alışkanlıklar kazandırdılar. Önce almanca kelimeler sundular ve her kelimeye aynı tepkiyi  vermeleri için denemeler yaptılar. Bir dizi deneysel denemenin yapıldığı araştırmanın sonuçlarına göre;  kavramlarını ispatladılar. Yeni öğrendiğimiz davranışları unutmaya karar verebiliriz. Bunları yalnızca episodik(kişisel anılarımızın  olduğu bellek türü) hafıza ölçüsünde yapabiliriz.  Bunu tırnak yeme gibi kökleşmiş davranışlara da genellemek mümkün.  Bütün bunların sonunda biliyoruz ki örtük belleğimiz yeniden yazılabilir. Onları zayıflatan müdahalelere onları açık tutmamız gerekiyor.  Gelecekteki araştırmalar için akla gelen asıl soru ise; zevk aldığımız davranışları direkt olarak unutup unutamayacağımız.

Kaynak :

Dreisbach, G., & Bauml, K. (2014). Don't Do It Again! Directed Forgetting of Habits Psychological Science, 25 (6), 1242-1248 DOI: 10.1177/0956797614526063 


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)