Menu
PSİKOLOJİ

Rüyalarımızın davetsiz misafirleri

Rüyalarımızın davetsiz misafirleri
Yayınlanma Tarihi: 04.11.2015
Okunma Sayısı: 4837

En son rüyanızda gördüğünüz bir olayı, kişiyi veya nesneyi düşünün. Bunları rüyanızda neden görmüş olabilirsiniz? Birazdan inceleyeceğimiz araştırmalar olası sebeplerden birine ışık tutuyor!

Daniel M. Wegner ve meslektaşlarının yaptığı bir araştırmada1, araştırma katılımcılarından, uyumadan hemen önce, tanıdıkları bir kişiyi seçmeleri isteniyor. Sonra bazılarından, beş dakika boyunca bu seçilen kişi hakkında düşünmemeye çalışmaları talep ediliyor. Bazılarından ise beş dakika boyunca bu kişi hakkında düşünmeleri veya sadece adını andıktan sonra istedikleri herhangi bir konu hakkında düşünmeleri isteniyor.

Ertesi sabah bu katılımcılardan, önceki gece gördükleri rüyaları anlatmaları isteniyor. Araştırmacılar bu içerikleri incelediğinde ise ilginç bir sonuçla karşılaşıyorlar: Seçtikleri kişi hakkında en fazla rüya gören katılımcılar, bu kişi hakkında düşünmemeleri istenen katılımcılar oluyor. Yatmadan önce bir kişi hakkında özellikle düşünmek de o kişiyi rüyada daha fazla görmeye sebep oluyor, ancak bir kişi hakkındaki düşüncelerini bastırmaya, düşünmemeye çalışmak, o kişiyi rüyada görme olasılığını düşünmekten de fazla artırıyor!

Bunu takip eden diğer araştırmalar ise bu olgunun bahsedilen araştırmadaki gibi sadece olumlu duygular beslenen veya romantik olarak ilgi duyulan kişilerle alakalı değil; olumsuz kişi, olay, düşünce veya nesneyle alakalı da görüldüğüne işaret ediyor.2, 3, 4 

Yine bu araştırmaların gösterdiği, bu olgunun özellikle düşüncelerini genel olarak bastırmaya meyilli insanlarda ortaya çıktığı. Etkiyi daha uzun süre inceleyen araştırmalar ise, aynı uygulama bir hafta tekrarlandığında bastırılmaya çalışılan düşüncelerin bir hafta boyunca rüyada görülmeye devam ettiğini gösteriyor!5

Rüyalar, üzerine yapılan tüm araştırmalara rağmen, hâlâ birçok açıdan gizemini koruyor. Dolayısıyla şüphesiz ki rüyada gördüğümüz şeylerin birçok sebebi olabilir, hatta her gördüğümüzün bir sebebi olduğundan bile emin olamayız. Ancak bu araştırmalara göre, düşünmemeye çalıştığımız bir konunun rüyamızda karşımıza çıkmasına şaşırmamamız gerekiyor!

Kaynaklar:

1 Wegner, D. M., Wenzlaff, R. M., & Kozak, M. (2004). Dream rebound: The return of suppressed thoughts in dreams. Psychological Science, 15, 232–236.

2 Taylor, F., & Bryant, R. A. (2007). The tendency to suppress, inhibiting thoughts, and dream rebound. Behaviour Research and Therapy, 45, 163–168.

3 Schmidt, R. E., & Gendolla, G. H. (2008). Dreaming of white bears: The return of the suppressed at sleep onset. Consciousness and Cognition, 17, 714–724.

4 Bryant, R. A., Wyzenbeek, M., & Weinstein, J. (2011) Dream rebound of suppressed emotional thoughts: the influence of cognitive load. Consciousness and Cognition, 20, 515–522.

5 Kröner-Borowik, T., Gosch, S., Hansen, K., Borowik, B., Schredl, M., & Steil, R. (2013) The effects of suppressing intrusive thoughts on dream content, dream distress and psychological parameters. Journal of Sleep Research, 22, 600–604.

Not: Bahsedilen araştırmalar, özüne olabildiğince sadık kalınmak şartıyla basitleştirilerek aktarılmıştır. Araştırmalar hakkında daha fazla bilgi almak için ilgili kaynakları inceleyebilir veya bu sayfanın yazarı ile iletişime geçebilirsiniz.

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)