Menu
PSİKOLOJİ

Ne yiyeceğimize karar vermeden önce duraklamak yararlı olabilir

Ne yiyeceğimize karar vermeden önce duraklamak yararlı olabilir
Yayınlanma Tarihi: 19.08.2015
Okunma Sayısı: 1236

Ne yiyeceğimiz konusunda bazen kararsız kalırız. Bu kararsızlık sıklıkla lezzetli ama (sağlık ve/veya istediğimiz dış görünüş açısından) zararlı bir yiyecek ile sağlıklı ancak daha tatsız bir yiyecek arasında olur. Bazen daha lezzetli olan yerine daha sağlıklı yiyeceği tercih etmek oldukça zor olabilir! Nicolette Sullivan ve meslektaşları tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, bu yol ayrımındaki kişilerin karar verme sürecini aydınlatılmasına yardımcı oluyor.

Bilgisayar üzerinde gerçekleşen bu deneyde, katılımcılar, sağlıklı beslenmenin önemini vurgulayan bir yazıyı okuduktan sonra, lezzet ve sağlıklılık açısından farklar gösteren iki yiyecek arasında seçimler yapıyorlar. Araştırmacılar, bu seçim süreçleri sırasında katılımcıların kullandıkları bilgisayar faresinin hareketlerini inceliyorlar. Bu sayede, istatistiksel yöntemleri kullanarak, iki yiyecek arasında karar verme sürecinde yiyeceklerin lezzetleri ve sağlıklılıkları arasındaki farkların kararları ne kadar ve ne zaman etkilemeye başladığını gözlemliyorlar.

Araştırmacıların vardıkları sonuç, karar verirken, yiyeceklerin lezzetiyle alakalı düşüncelerin, kararları daha çabuk etkilemeye başladığı. Yiyeceklerin ne kadar sağlıklı olduğu ile alakalı düşünceler ise kararları etkilemekte genellikle daha geç devreye giriyor ve kararları etkilemekte daha zayıf kalıyor. Her ne kadar bu fark milisaniyelerle ölçülen bir fark olsa da, bu farkın katılımcıların kararları üzerinde kayda değer bir etkisi olduğu görülüyor. Buna paralel olarak, kendini kontrol etmede daha fazla başarı gösteren katılımcılarda, bu iki düşünce türünün kararı etkilemeye yaklaşık aynı anda başladığı görülüyor.

Araştırmacılara göre bu çalışmanın işaret ettiği sonuçlardan biri, ne yiyeceğimiz ile alakalı karar vermeden önce kısa bir süre de olsa beklemenin, verilen kararın daha “sağlıklılığını” artırabileceği. Bu sayede, tüketilecek yiyeceklerin ne kadar sağlıklı olduğuyla alakalı düşüncelerin de kararı etkilemesine izin verilerek, sonucun bu yönde şekillenmesine yardımcı olunabilir.

Gelecekteki yazılarda, zihinsel süreçlerimizin beslenme davranışlarımızı – ve diğer davranışlarımızı – nasıl etkilediğini inceleyen araştırmalardan bahsetmeye devam edeceğiz.

Kaynak:
Sullivan, N., Hutcherson, C., Harris, A., & Rangel, A. (2014). Dietary Self-Control Is Related to the Speed With Which Attributes of Healthfulness and Tastiness Are Processed. Psychological Science, 26(2), 122-134.


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)