Menu
PSİKOLOJİ

Müziğin yemeklerle ilgisini hiç düşündünüz mü?

Müziğin yemeklerle ilgisini hiç düşündünüz mü?
Yayınlanma Tarihi: 03.08.2014
Okunma Sayısı: 4191

Oxford Üniversitesindeki Crossmodal Araştırma labaratuarındaki verilere göre; İnsanlar yüksek notaları, flüt sesi veya piyano tıngırtısını tatlı ile, rezonansı daha yüksek notaları ise acı ile eşleştiriyorlar. Bu yüzden bazı fine dining restaurantlar hiç müzik kullanmıyorlar. Onlara göre eğer yemek yeterince iyiyse başka bir uyarıcıya ihtiyaç yok.

Bazı yüksek kalite restaurantlar ise yüksek tempolu müzikler ile kişilerin hızlı yemek yemesini sağlıyor. Bu yarattıkları baskı kişinin o restaurantta yemekleri çabuk bitirmesi demek. Bu aynı zamanda iştahın hızlı kapanmasına, daha az içki tüketimine de neden oluyor. İştah parasempatik sinir sisteminin fonksiyonunun bir parçasıdır. Yüksek sesli hızlı müzik ise sempatik sinir sistemini çalıştırır ki bu parasempatik sistemin tam zıttıdır ve iştahı keser. Bir aslan tarafından kovalanırken açlık hissedemezsiniz. Sempatik sinir sistemi tehlike anında çalışarak size yön verir.

Müzik sadece yiyecekler ve içecekler üzerinde değil, duygular, düşünceler ve duygudurum üzerinde de etkilidir. Yüksek sesli müzik yakınlık kurmanız için gerekli sohbeti bozarken. Müziğin sözleri size şarkıcının düşünce ve hisleri ile bağ kurmanızı sağlar.


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)