Menu
PSİKOLOJİ

Fitness mesajlarına dikkat!

Fitness mesajlarına dikkat!
Yayınlanma Tarihi: 09.03.2015
Okunma Sayısı: 1040

Son zamanlarda sağlıklı yaşam ön plana çıkarken, bütün uzmanlar egzersizin önemini anlatmaya  çalışıyorlar. Ben bugün size başka bir yönünü anlatmaya çalışacağım.Egzersiz için ilham görselleri bütün interneti sarmış durumda ve bu görseller sizi egzersiz yapmaya ikna etmek, egzersizin içinde tutmak, acıya katlanmak için hazırlanıyorlar.

Süper kaslı, fit, güçlü kadın görselleri üzerine acıya dayanmanın gerekliliği ve eğer dayanmazsanız bedeninizin ne kadar çirkin olacağı yönünde mesajlar içeriyor.Biraz daha incelerseniz mesajlar, eğer kendinizi zorlamayı bırakırsanız günün geri kalanında acı çekeceğiniz yönünde. Ve bütün ihtiyacınız hayalinizdeki idealize ettiğiniz bedene sahip olana kadar acıya dayanmak gibi gösteriliyor. Bütün bu mesajlar “acı yoksa, kazanç yok” mantığı ile yazılıyor. Bütün mesajlar temelde kötü bir bedene sahip olduğunuz, değişmeniz yönünde.Aksi takdirde geçirdiğiniz zamanın bir değeri yok gibi.

Yapılan bir araştırma, bu görsellere maruz kalmanın aslında bedenden memnuniyetsizlik yarattığı ve takıntılı bir şekilde egzersize sebep olduğu yönünde. Özellikle beden imajında bozukluk olan kişiler egzersizde aşırıya kaçıyor ve sonuçları daha da kötüye gidiyor. Fiziksel sağlık ile ilgilenirken bütün dikkatiniz ve odak noktanız bedeniniz oluyor. Sürekli kendinden nefret eden ve ya suçlu hisseden biri olmak pek de hoş değil , değil mi?

Aslında aşırı egzersiz yapan kişilerin inanç sistemlerinde problemler olduğu düşünülmektedir. Bedeni cezalandırmak, limitleri zorlamak ve bunlar yapılmadığında suçluluk hisleri başka temel problemlerle birlikte görülür.

Unutmayın egzersiz sağlık ile ilgilidir, gerçek üstü imajlara sahip olma düşleri ise başka bir takıntının ürünüdür!

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)