Menu
PSİKOLOJİ

Dinamik yüz ifadeleri çalışması bilindiği gibi 6 değil 4 temel duygu olduğunu öne sürdü

Dinamik yüz ifadeleri çalışması bilindiği gibi 6 değil 4 temel duygu olduğunu öne sürdü
Yayınlanma Tarihi: 18.08.2014
Okunma Sayısı: 2299

Yeni araştırmalar insanların dinamik yolla yüz tanıdığını gösteriyor. Önce acil sinyalleri alıyor sonra nüans farklarını arıyoruz ve dikkat ediyoruz. Glasgow Üniversitesi kabul edilenin aksine 6 değil 4 temel duygu olduğunu öne sürmekte.

Rachael Jack ve arkadaşları bilgisayar yardımıyla, nötral ve sakin halde başlayıp bir saniye boyunca rastgele ifadeleri değişen, farklı yüz kaslarının hareketinin kombinasyonunu içeren  3D yüzler geliştirdiler.  Bu standart yüz hareketleri gerçek insanlardan  dijitalize edilmiş. Daha sonra değişimin farklı hızları ile rasgele kesitler aldılar. 

60 batılı beyaz katılımcı (31 i kadın olmak üzere) duygulara göre kategorize edilmiş. Bunlar; Mutluluk, şaşkınlık, korku, iğrenme, öfke, üzüntü. Bu duygular yüz kaslarıyla karşılaştırılmış ve analiz edilmiş. Duyguların çoğu beklendiği gibi. Örneğin mutluluk; yükselmiş üst dudak genişlemiş ağız ile görünüyor. Fakat bazı veriler şaşırtıcı.

Mutluluk ve üzüntü kolaylıkla ve ilk önce fark edilirken diğer duyguları ayırmak zaman alıyor. Örneğin; Şaşırma ve korku aynı iki yüz sinyalini barındırıyor. Düşük çene ve kalkan göz kapakları. Tek fark daha sonra yükselen kaşlar bize şaşkınlık olduğunu korku olmadığını söylüyor. Benzer bir örüntü öfke ve iğrenme için de bulundu. İlk hareketler aynı. Büzüşen burun, yuvarlaklaşan dudaklar önce görülüyor sonra iğrenmede üst dudak küçümseyici şekilde kalkıyor. Bu hareket ayırıcı oluyor.

Bütün bu deneylerden sonra Jack ve ekibi 4 duyguyu ayırmanın zaman aldığını (korku, şaşkınlık, öfke ve iğrenme) bunların 2 kategoriye girebileceğini düşündü. Bir “ne halt” kaçınması hızlı fark edilen tehlikeye ani tepki ve “bir şeylere daha ihtiyaç olduğunu gösteren yaklaşma tepkisi ortadaki problem ile ilgilenme tepkisi.  4 temel duyguyu yaklaşma, kaçma, mutluluk ve üzüntü olarak belirlemişlerdir.

Kaynak :

Jack, R., Garrod, O., & Schyns, P. (2014). Dynamic Facial Expressions of Emotion Transmit an Evolving Hierarchy of Signals over Time Current Biology, 24 (2), 187-192 DOI:10.1016/j.cub.2013.11.064


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)