Menu
PSİKOLOJİ

Depresyonunuzu yiyecek tüketiminizden anlayabilir misiniz?

Depresyonunuzu yiyecek tüketiminizden anlayabilir misiniz?
Yayınlanma Tarihi: 19.06.2014
Okunma Sayısı: 5588

Bazı araştırmalar, duygusal yeme örüntüsüne sahip olan insanların, negatif duygular yaşadığı zaman daha çok enerji verici yiyecekler tükettiğini göstermiştir. Fakat çok az araştırma duygusal yeme ile alışkanlıklara bağlı yiyecek tüketimini sorgulamıştır. Bir çok araştırma da bu enerji veren yiyecek tüketimini desteklememiştir. Ortada daha açıkça bildiğimiz gerçekse kişilerin negatif duygular yaşadıklarında aşırı yemeleridir. Duygusal yeme dediğimiz zaman; duygusal sıkıntıların duygusal yemeyi tetiklediğini anlıyoruz. Bir çok duygudurum değişiminde iştah da değişir. Örneğin depresyona girdiğinizde veya depresif belirtileriniz arttığında iştahınızın değişmesini bekleriz. Bu aşikar olarak görünür fakat daha az şiddetli depresif duygu durumlarda da yiyecek tüketimi ve alışkanlıklarının değiştiğini görüyoruz. Hatta kişi kendisi bile bunun çok az farkında oluyor. Yapılan araştırmalar beslenme alışkanlıklarının değiştiği yönünde. Hata bazı araştırmalar psikolojik bozukluk durumunda kadınların daha az meyve ve sebze tükettiklerini bulmuştur.

Duygudurum değişimlerimizi yiyecek tüketimimizden gözleyebilir miyiz?

Araştırmalar gözleyebileceğimiz yönünde. Duygudurum değişikliği yaşayan insanlar daha dikkatsiz beslenme örüntüsü sergiliyorlar ve daha çok sevdikleri yiyeceklere yöneliyorlar. Tabii ki bu seçimlerde kişilerin aklındaki düşünce yapılarının büyük rolü var.

Üzüntü ve neşeden sonra yemeniz değişiyor mu?

Yükse ve düşük düzeyde duygusal yemeye sahip olan bireyler aslında yiyecek tüketimi miktarı açısından değil duygunun çeşidi açısından farklılaşıyorlar. Örneğin, Düşük düzey duygusal yiyenler üzüntü ve eğlenceden sonra aynı miktarda yemek yerken, yüksek düzey duygusal yiyenler, eğlenceye göre, üzüntüden sonra çok daha fazla yiyorlar.  Şekerli tüketim miktarı da tuzluya göre çok fazla oluyor.

Gördüğünüz gibi aslında davranışlarımız bize duygudurumumuz hakkında çok bilgi verir, yeme davranışı da bunlardan bir tanesi. Siz kendinizi nerede görüyorsunuz?

Kaynak :
Konttinen H., Ma¨nnisto S, Sarlio-La¨hteenkorva S,  Silventoinen K,  Haukkala A. (2010). Emotional eating, depressive symptoms and self-reported food consumption. A population-based study§ Appetite 54 (2010) 473–479

Van Strıen, T.; Cebolla, A.; Etchemendy, E.; Gutıérrez-Maldonado, J.; Ferrergarcía, M; Botella, C.; Baños, R. (2013). Emotional Eating And Food İntake After Sadness And Joy Appetite, 66 (2103), P. 20-25


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)