Menu
PSİKOLOJİ

Bir ısırık al, kendini yatıştır!

Bir ısırık al, kendini yatıştır!
Yayınlanma Tarihi: 03.02.2015
Okunma Sayısı: 928

Atıştırmaların genel bağlamda baktığımız zaman kilo artışına sebep olan en önemli faktörlerden olduğunu uzmanlar sürekli söylüyor. Arada yediğimiz atıştırmalıklar size kilo aldırır aman dikkat edin! Diye çok duymadınız mı?

Oysa bu işin psikolojik yönüne kimse dikkat etmiyor. Yanlış düşünülen şeylerden biri de atıştırmalıklar hakkındaki fikirler. Aslında aldığınız bir ısırık hedonik açlığı yatıştırıp yani sizin zevk almanızı sağlayığ fiziksel açlığınızı ertelemenize yardımcı olabiliyor.

Büyük bir porsiyon yiyecek ile küçük porsiyon yiyeceklerin karşılaştırıldığı bir araştırmanın sonuçlarına göre iki grupta aynı açlıktayken bir küçük porsiyondan yiyecak alan az, ısırık alan katılımcılar ile büyük prosiyondan yiyeycek yiyenler ile eşit doyum göstermişler.

Bu araştırma bize aslında bütün porsiyonu yemek, veya ısırık almanın eşit tatmin sağladığını gösteriyor. Aynı durumu beğendiğiniz atıştırmalık önünüze geldiğinde diyetteyim diyerek yemediğiniz durumda düşünelim. Bu yemediğiniz güzel mi güzel bir pasta olsun. Aslında bu pastadan bir ısırık alıp bir süre tadına varsanız, hepsini yemeden bıraksanız. Sonraki öğünler için daha stabil gidebilirsiniz.

Oysa bu pastayı yememeliyim diye düşündüğünüz zaman zevk alamadığınızı, bu diyetin bir işkence olduğunu daha fazla düşünebilirsiniz bu da sizin diyetten uzaklaşmanıza diyetinize duymamanıza ve stres faktörü ile kilo vermenizin azalmasına sebep olabilir.

Atıştırmalıklar sizin zevk tarafınızı besler. Sadece bir ısırık alıp bırakırsanız, diyetinize ihanet etmiş olmazsınız kendinizi mutlu etmek, diyetinizin de sağlıklı devam etmesini sağlar.

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)