Menu
PSİKOLOJİ

Bana diyet listesi vermeyin!

Bana diyet listesi vermeyin!
Yayınlanma Tarihi: 24.12.2014
Okunma Sayısı: 17636

Aslında diyet listesi dediğimizde diyetisyen arkadaşlarımızın da sürekli vurgu yaptığı önemli bir nokta var. Diyet sizin besin düzeninizi oluşturma demektir amacı kilo vermek değildir, hatta kelime bile “yaşam tarzı” olan diaita dan türemiştir. Oysa “zayıflama diyeti” veya “zayıflama diyet listesi” farklı bir listedir. Bazı kişiler bu “liste”  yöntemine hiç uygun olmayabilir. Kişinin eline verilen liste onun bu işi ödev gibi algılamasına yol açabilir.

Sık sık karşılaştığımız bu problem aslında kişinin kişilik yapısına dayanır. Bu yapıdaki kişiler zaten her işi erteleyerek son anda yapan, çok iyi yapamayacağından kaygı duyan, kaygı duyduğu için ise işe yaklaşmaktan sürekli kaçınan, kaçamadıkları noktada bu işlerini zorla bitiren kişilerdir. Bu mükemmeliyetçi ve kaygılı yapı beslenme düzenine de yansır. Yaşamlarının bir dönemlerinde çok sıkı diyetler bulunur ve bu sıkı diyet sonrası ciddi bir kilo alım mevcuttur. Evet kişi, kilo vermeyi çok çok ister ancak herhangi bir otoritenin ona verdiği bu listeler onun için okul ödevlerinden farksızdır ve eskiden ne yaşıyorsa aynısını beslenme düzenini yenilerken de yaşamaya başlar. Yediği şeyler için pişmanlıkları büyür, ödevini yapamadığı için kendini yetersiz hisseder ve bulabileceği en kolay noktada bu işi bırakır. Bırakana kadar ise, bir savaş içerisinde günlerini geçirir.

Bu kişilerle çalışırken en önemli nokta; isteğinin bir ödev olmadığını ve bir liste ile bunun kontrol edilmeyeceği güvenini verebilmektir. Diyetisyen için kontrol sağlanmadan bir düzen nasıl oluşturulabilir diye düşünebilirsiniz. Oysa bu kişilerin hazırlık dönemleri uzundur. Bu dönem içerisinde sadece yediklerini anlatma, kişiyi bilgilendirme ve o odayı bilgi alabileceği ve kendi idare ettiği bir yer haline getirme ileriki dönemde beslenme düzeninin kontrolünü eline almasına, sorumluluk almasına ve  odayı güvenilir bir yer olarak benimsemesine yardımcı olur. Çalışma daha sonra başlayabilir Bu nedenle böyle kişilerde listeler yerine işin anlamını anlatmak ve birlikte benimsemek işe yarayacaktır. 

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)