Menu
PSİKOLOJİ

4 soruda yeme psikolojisi

4 soruda yeme psikolojisi
Yayınlanma Tarihi: 06.04.2016
Okunma Sayısı: 5990

Neden ve ne zaman yemek istiyoruz? Açlık dürtülerimizi ve yeme alışkanlıklarımızı nasıl kontrol edebiliriz? Aşağıda bu sorulara paralel 4 soru Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi tarafından cevaplandırıldı.

Soru: Aç değilken neden yemek yemek istiyoruz?

Cevap: Sosyal ve duygusal nedenler olmak üzere birçok nedenden dolayı yemek yiyoruz. Duygusal yaralarımızı onarmak, gıdaların verdiği hazzı yaşamak ya da birlikte olduğumuz yemek yenilen ortamda arkadaşlarımıza uymak için yiyoruz. Yemek yiyoruz çünkü çevrede reklam, restorandan yayılan yemek kokusu  gibi yemeyi teşvik edecek işaretlere maruz kalıyoruz.

Soru: Birçok insan neden sağlıklı beslenmenin ne demek olduğunu bildiği halde onu uygulayamıyor?

Cevap: Yeme davranışlarımız sadece niyetimiz sonucu oluşmamaktadır. Eğer öyle olsaydı her iyi beslenmek isteyen kişi bunu yapabilirdi. Fakat, yeme davranışlarımız içsel (düşünce ve duygular), sosyal (etrafımızdaki insanlar) ve çevresel (sağlıklı gıdaya ulaşılabilirlik, yemeyi teşvik edecek reklam gibi işaretler) gibi faktörlerin etkileşimi sonucu oluşmaktadır.

Soru: Yemek konusunda en yaygın görülen davranış bozukluğu nedir?

Cevap: Öğün atlamak. Çünkü öğün atlandığı zaman açlık durumunda psikolojik olarak hemen ulaşılabilir ne varsa onu yemeye teşvik ediliyoruz. Bu gıdalar da genellikle fast food olmaktadır..

Soru: Yanlış beslenme alışkanlıklarımızı nasıl değiştirebiliriz?

Cevap: Güne sağlıklı ve dengeli bir kahvaltıyla başlanmalı. Kahvaltı yeterli miktarda protein, karbonhidrat ve yağ içeren bir öğün olmalıdır.

Kaynak
https://bewell.stanford.edu/features/psychology-of-eating


Etiketler
yağ, kahvaltı, beslenme, öğün, yemek, yeme
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)