Menu
KORUYUCU SAĞLIK

Üzüm çekirdeği ekstraktı gebelikte fetüse zarar mı veriyor?

Üzüm çekirdeği ekstraktı gebelikte fetüse zarar mı veriyor?
Yayınlanma Tarihi: 13.08.2014
Okunma Sayısı: 1768

Resveratrol antioksidan özelliği olan besin ögesi olmayan bitkisel bileşendir. Doğal olarak kırmızı üzüm çekirdeğinde, yer fıstığında, yabanmersininde ve çikolatada bulunur.

Resveratrolün son dönemde sağlık üzerine olumlu etkileri tanımlanmıştır. Medical News Today’in bildirdiğine göre resveratrol kanser tedavisine yardımcı olabilmektedir. 2012 yılında yapılan başka bir çalışmaya göre ise yaşlanma karşıtı etkiler göstermektedir.

Gebe kadınlarda da resveratrolün metabolik sağlığı olumlu etkilediği düşünülmektedir. Bu sebepten dolayı resveratrolün suplement olarak kullanımında artış söz konusudur. Fakat resveratrolün suplement olarak kullanımının gebelik süresince fetüse zarar verebileceği konusundaki bilgiler yetersiz kalmıştır. Bunun üzerine yapılan çalışmaya göre %36 yağ ve % 0.37 resveratrol içeren diyet gebelik süresince gebe maymunlara verilmiştir. Sonuçlar %14 yağ içeren diyetle ve %36 yağ içeren diyetle karşılaştırılmıştır. FASEB Journal’da yayınlanan çalışmada gebe maymunlarda resveratrol suplementasyonu plesantadan fetüse kan akımını arttırmaktadır. Bu da önerilmeyen sağlıksız içerikli diyetle beslenen obez annelerin yavrularında gebelik komplikasyonlarını azaltabileceği görüşünü ortaya koymuştur. Ancak beklenmeyen bir sonuçla resveratrol alan anne maymunların fetüslerinde pankreasta anormal büyüme söz konusu olmuştur. (Pankreas kan glukozunun düzenlenmesinde kritik bir organdır) Bu durum diyabet riskini arttırabilmektedir.

Sonuç olarak resveratrol suplementasyonunun gebelik komplikasyonlarını azaltmasını beklerken; pankreas üzerine oluşan bu olumsuz etki resveratrolün suplementasyonu konusunda dikkatli olunması gerektiğini göstermektedir.

Kaynak :

Roberts VH, Pound LD, Thorn SR et al. Beneficial and cautionary outcomes of resveratrol supplementation in pregnant nonhuman primates. FASEB J. 2014 Jun;28(6):2466-2477. Epub 2014 Feb 21.


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)