Menu
KORUYUCU SAĞLIK

Uyku alışkanlıkları çocuğunuzun vücut ağırlığını nasıl etkiliyor?

Uyku alışkanlıkları çocuğunuzun vücut ağırlığını nasıl etkiliyor?
Yayınlanma Tarihi: 22.09.2015
Okunma Sayısı: 841

Çocuğunuzun yeterli uyuduğunu düşünüyorsanız tekrar düşünün. Çünkü Amerikan Ulusal Uyku Derneği'ne göre çoğu çocuk ailelerinin düşündüğünden daha az uyumaktadır. Ayrıca çocukların yaklaşık %70'i haftanın en az birkaç gecesi gece uykuda yürüme, çok az uyuma veya uykuya dalma gibi uyku problemleri de yaşamaktadır.

Ev ödevleri, internet, akıllı telefonlar başında geçirilen uzun saatler nedeni ile çocuklar bir yerden ödün vermek zorunda kalmakta ve ne yazık ki bu saatler genellikle uykudan  verilmektedir. Uykusuz kalan çocukların enerjisi düşmekte ve konsantrasyonları azalmaktadır.

Yeni yapılan çalışmalar, uykunun çocuk sağlığı açısından en az beslenme ve egzersiz kadar önemli olduğunu göstermektedir. Bilim insanları az uyumanın kilo artışı ve tip 2 diyabet riski ile ilişkili olduğunu göstermiş olup yetersiz uykunun vücut ağırlığı üzerindeki etkisi, bebek ve okul öncesi çocuklar dahil tüm yaş gruplarındaki çocukları da etkilemektedir. Bu konudaki teorilerden biri, yetersiz uykunun iştah ve besin alımını ayarlayan hormon düzeylerini etkilediği yönündedir. Bu nedenle az uyku, yemeklerde ve atıştırmalıklarda büyük porsiyonlar anlamına da gelmektedir.

Bir uyku düzeni oluşturun

İyi haber, çocuğunuzun daha uzun süreli ve daha iyi uyku uyumasını sağlayabilirsiniz. Eğer çok fazla aktivitesi varsa çocuklarınızın önceliklerini belirleyin. Okul sonrası spor ve diğer aktiviteleri mantıklı bir sayıya düşürün. Uykuya geçişi kolaylaştırmak için yemek, banyo, masaj veya hikaye okumayı kullanabilirsiniz.

Zor olsa da uyku saatinde telefonları yataktan uzak tutun ve uykudan kısa süre önce egzersiz, televizyon ve interneti önleyin veya kısıtlayın. Size ve çocuğunuza en uygun düzeni yaratın ve her gece buna uymak için elinizden gelenin en iyisini yapın.


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)