Menu
KORUYUCU SAĞLIK

Soğuk hava hastalık habercisi midir?

Soğuk hava hastalık habercisi midir?
Yayınlanma Tarihi: 31.08.2014
Okunma Sayısı: 950

Mevsim geçişlerinde karşılaşılan hastalıklar özellikler çocukları, yaşlıları, kronik hastalıkları olanları, gebe ve emziren kadınları daha fazla etkilemektedir. Mevsim geçişleri vücudun savunma mekanizmasını zayıflatır. O zaman mevsim geçişlerinin tümünde daha çok hastalanmamız gerekirken neden soğuk havalarda daha çok hastalanıyoruz?

Aslında soğuk havanın hastalık habercisi olduğu yönündeki düşünceler yanlıştır ve soğuk havanın sağlık üzerine olumsuz etkisi sıcaktan daha azdır. Çünkü genellikle soğuk hava mikropların üremesi için uygun değildir, yaz aylarında ise bu risk daha fazladır.

Sonbahar ve kış mevsimlerinde görülen grip, nezle, zatürre gibi rahatsızlıkların insanların kapalı mekanlarda uzun süre bir arada kalmaları nedeniyle yayılır. Mekandaki havanın soğumaması için, gün içerisinde yeterli havalandırılmnın yapılmaması ve içerdeki havanın daha çok solunmak zorunda kalınması; okul, kreş gibi ortamlarda, çocukların birinde bulunan mikrobun, kısa zamanda birçok çocuk tarafından solunarak alınması, aynı nedenden dolayı toplu taşım araçlarının da hastalıkların yayılması açısından risk faktörü olduğunu unutmamak gerekir.

Engellenmesi çoğu zaman tam mümkün olmasa da, kış hastalıklarından korumak için yapabileceğimiz şeyler vardır. Alınabilecek önlemler arasında; sınıfların, ev içerisindeki odaların, otobüs, minibüs gibi toplu taşım araçlarının mutlaka gün içerisinde bir kaç defa havalandırılması; özellikle çocukların ortam koşullarına uygun giydirilmesi; dengeli ve sağlıklı beslenmelerine dikkat edilmesi ve hijyen kurallarının çok küçük yaştan itibaren öğretilmesi ve uygulamalı olarak gösterilmesi sayılabilir.

Beden temizliği birçok bakteri ve hastalıktan korunmak için oldukça etkili bir yoldur. Her zaman hastalıklardan korunmak için eller sık sık yıkanmalıdır. Çocukların okula ve kreşe gitmeden önce ve eve dönüşlerinde de yine elleri iyice yıkanmalı, kullandığı eşyalar temizlenmelidir.

Kaynak :

1. Allan GM, Arroll B. Prevention and treatment of the common cold: making sense of the evidence. CMAJ. 2014 Feb 18;186(3):190-9. doi: 10.1503/cmaj.121442. Epub 2014 Jan 27. Review. PubMed PMID: 24468694; PubMed Central PMCID: PMC3928210.

2. Hemilä H. The effect of vitamin C on the common cold. J Pharm Pract. 2011 Apr;24(2):241-2. doi: 10.1177/0897190010392376. PubMed PMID: 21712220.


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)