Menu
KORUYUCU SAĞLIK

Piknik keyfiniz kâbusa dönüşmesin

Piknik keyfiniz kâbusa dönüşmesin
Yayınlanma Tarihi: 26.09.2014
Okunma Sayısı: 976

Havanın sıcak oluşuyla artan piknik aktiviteleri güvenli bir şekilde yapılmadığında gıda zehirlenmelerine uygun ortamı oluşturmaktadır. Kendinizi, ailenizi ve arkadaşlarınızı gıda kaynaklı hastalıklardan korumak için gıdanın taşınması, hazırlanması ve servis etmesi esnasında güvenliğini aşağıda basitçe belirtilmiş önerilerle sağlayabilirsiniz.

- Kırmızı et, tavuk ve balık gibi ürünleri marine ettiğiniz sosu tekrar kullanmak üzere saklamayınız. Eğer sosu pişmiş ürünler için de kullanmak istiyorsanız marine etmeden önce bir miktar ayırınız.

- Güvenli bir şekilde taşıma sağlamak için gıdaları paketleyip taşınabilir buzdolabında buz ya da jel buz paketi ile birlikte sıcaklık 4 ºC’ın altında olacak şekilde taşıyınız.

- Kırmızı et, tavuk ve balık gibi çabuk bozulabilen gıdalarla içecekleri ayrı buzdolaplarında taşıyınız. Aksi takdirde içecekleri sürekli tazelemek isteyeceğinizden dolabı her açtığınızda etlerin sıcaklığı değişip bakterilerin çoğalmasını teşvik edecektir.

- Buzdolabını ne kadar az açarsanız içindeki sıcaklığın değişmesini önleyip sıcaklığı o kadar korumuş olursunuz.

- Çiğ et ürünlerini güvenli bir şekilde sarıp paketlerseniz etin sıvısının meyve ve sebze gibi çiğ yenilebilen gıdalara bulaşmasıyla bakteri aktarımını önlemiş olursunuz.

- Sebze ve meyveleri paketleyip buzdolabına yerleştirmeden önce yıkayıp temiz bir bez ya da peçete ile kurutunuz.

- Eğer musluk suyuna ulaşmanız zor ise ellerinizi yıkamak için yanınıza bu amaçla kullanacağınız bir miktar su, sabun ve peçete alınız.

- Yemekleri pişirmeye hazırlarken kullanacağınız bütün malzemelerinizin temiz olduğundan emin olunuz.

- Çiğ etlerin bulunduğu tabağı tekrar kullanmadan önce bol su ve sabunla yıkayınız. Bu koşullar sağlanmadığı durumda pişmiş ürüne çiğ ette bulunan bakterilerin aktarımı olacağından gıda zehirlenmelerine sebep olmaktadır.

- Etlerin piştiğini anlamak için gıdanın merkezine termometreyi yerleştirip gereken sıcaklığın sağlandığına emin olunuz. Aşağıda gıdaların hangi sıcaklığa kadar pişirilmesi gerektiğini gösteren tablo bulunmaktadır.

Tablo 1: Kolay bozulabilen gıdaların pişmesi için gereken sıcaklıklarKaynak:

Anon., 2012, Eating Outdoors,
http://www.fda.gov/downloads/Food/FoodborneIllnessContaminants/UCM239489.pdf 
(21 Eylül 2014)


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)