Menu
KORUYUCU SAĞLIK

Migrenin mi var? İşte beslenme önerileri…

Migrenin mi var? İşte beslenme önerileri…
Yayınlanma Tarihi: 16.12.2014
Okunma Sayısı: 6529

Migren, çoğunlukla ataklar halinde gelişip şiddetli baş ağrısına neden olan nörolojik bir hastalıktır. Ataklar 4 saatten 72 saate kadar değişen uzunluklarda olabilir. Migrenin özellikle beyindeki damarların genişlemesi nedeniyle oluştuğu bilinmektedir.

Migren ağrısı kişinin hayatını da olumsuz yönden etkileyip, yaşam kalitesini düşürmektedir. Migren ağrısı oluşmasından önce kişide uyuşukluk, göz kararması, gözde parlayan ve kaybolan ışıklar, keyifsizlik, huzursuzluk görülebilmektedir. Eğer sizde bu gibi şikâyetlere sahipseniz, doktora muayene olunmalı ve hastalığın tanısı doktor tarafından konulmalıdır.

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre migren en fazla iş kaybının olduğu hastalıklardan birisi olmakla birlikte, verilere bakıldığında yılda 1 milyon okul günü ve 150 milyon iş günü kaybına yol açtığı görülmektedir.

Migren Ataklarını Neler Etkilemektedir?

- Diyet faktörleri,
- Stres,
- Hormonal değişiklikler,
- Düzensiz uyku düzeni,
- İklimsel değişiklikler
- Her gün yediğimiz bazı yiyeceklerden kaynaklı olabilir.

Migren atakları oluştuğunda gün içerisinde neler yaptığımızı, ne tükettiğinizi öğrenebilmek için günlük tutup, besin kaydı yapmanız, hangi besin ve hangi hareket sonucunda migren atağına neden olduğu hakkında bilgi sahibi olmanızda yararlı olacaktır.

Özellikle diyetsel faktörlerde migren ataklarına neden olabilmektedir. Bazı besinler, beyindeki kan damarlarının daralması ve gevşemesine neden olarak baş ağrısı oluşturabilir ve bu besinlerin kısıtlanması ile baş ağrılarının azalabileceği görülmüştür.

Hangi Besinler Migren Ataklarını Tetiklemektedir?

Tiramin:
Süt ürünlerinde, şarap, bira ve salamura gibi fermente besinlerde bulunur.

Tirozin İçeren Besinler:
Peynir ve çikolata

Feniletamin İçeren Besin Grupları:
Turunçgiller, çikolata, kakao, kırmızı şarapta mevcuttur.

Histamin İçeren Besin Grupları:
Muz, domates, ıspanak, çilek, ananas, kırmızı et, eski peynir, balık ve kabuklu deniz ürünleri, çikolata ve biranın içinde bulunur.

Nitrit ve Nitrat İçeren İşlenmiş Et Ürünleri:
Salam, sucuk, sosis, vb besinlerde vardır.

Sodyum Nitrat İçeren Besinler:
Tütsülenmiş besinlerdir.

Kafein İçeren Besinler:
Kahve ve kakao

Aspartam İçeren Besinler:
Aspartam içeren tatlandırıcı ve aspartam içeren light ürünlerdir.

Monosodyum Glutamat İçeren Besinler:
Besin etiketlerinde, ayrıca sodyum kazeinat, hidrolize protein veya bira mayası isimleriyle de bulunur. Örneğin hazır çorbalar, dondurulmuş besinler, soya sosu vb.

Sülfitler İçeren Besinler:
Koruyucu olarak turşu, patates cipsi, şarap bira, vb. besinlerde bulunur.

Benzoik Asit İçeren Besinler:
Koruyucu katkı maddeleridir.

Migren immünolojik (bağışık sistemi) mekanizmalar ile yakından ilişkilidir. İmmünolojik reaksiyonlar; Ig E (besini tükettikten sonra oluşan klasik besin allerjisi) veya Ig G (besini tükettikten 2 - 120 saat içerisinde açığa çıkan besin allerjileri)’dir.

Yapılan çalışmalarda Ig E’lerin migren ataklarında rolü görülmemiştir. Ig G mekanizmasının ise migrenle yakından ilişkili olduğu görülmüş, çalışmalarda migren hastalarının %90’nında besin intoleransı olduğu saptanmıştır. Besin intoleransında 2 ayrı mekanizma migren ataklarına sebep olmaktadır;

1. Besin intoleransınız varsa ve bu besinleri sürekli tüketiyorsanız vücudunuz bu besinleri bir yabancı ajan, mikrop gibi algıladığı için sürekli bağışıklık sisteminizi çalıştıracaktır, bağışıklık sisteminin sürekli çalışması bağışıklık sistemi ile ilişkili olan migren ataklarına sebep olacaktır.

2. Besin intoleransları beyinden seratonin hormonunun salınımını azaltmaktadırlar, çalışmalarda migren hastalarında da seratonin hormonunun eksikliği gözlenmiştir. Eğer besin intoleransınız olduğunu bilmeden intolerans olduğunuz besinleri tüketirseniz beyinden seratoninin salgısının azalmasına neden olacaktır, böylelikle de migren ataklarına sebep olacaktır.

Yapılan çalışmalarda özellikle mayalı ürünlerin migren ataklarını arttırdığı görülmüştür. Mayalı ekmek, peynir çeşitleri, şarap, bira, yoğurt tarzı besinler etkilidir. Bu yüzden öncelikle 1 hafta boyunca mayayı tamamen hayatınızdan çıkartmalısınız. Daha sonra tek tek besinleri ekleyerek hangi besinin size migren atağına neden olduğu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca mutlaka haftada en az 3-4 kez 45-50 dakika özellikle açık havada yürüyünüz veya doğa yürüyüşlerine katılınız. Gece geç saate kadar uyanık kalmamaya özen gösteriniz. Akşam yemeğini en geç saat 20.00′de tüketmeye özen gösterip, gün boyunca az az ve sık sık bir öğün düzenlemesi yapınız. Mümkün olduğu kadar dışarıda yemek yemekten kaçınıp, evde az yağlı ve doğal beslenmeye özen gösteriniz.

Dyt. Tünay Tuğcan


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)