Menu
KORUYUCU SAĞLIK

Menopoza mı girdiniz?

Menopoza mı girdiniz?
Yayınlanma Tarihi: 29.07.2014
Okunma Sayısı: 2189

Kadınların hayatında kaçınılmaz bir dönem olan menopozda önemli değişiklikler meydana gelmektedir. Ortalama menopoz yaşı 51’dir ancak bazı kadınlarda daha erken veya daha geç olabilmektedir. Menapoz; hormonal değişiklikler sonucunda oluşmakta ve bu dönemde östrojen ve progesteron düzeyleri azalarak periyotlarda düzensizliklerle belirti vermektedir. Kadınlarda büyük bir oranda menopoza bağlı; sıcak basması, gece terlemeleri, ağırlık artışı, hafıza problemleri, uyku bozuklukları, duygu durumunda değişiklikler, sinirlilik ve yorgunluk görülebilmektedir.

Hormon düzeyindeki azalma ve yaşa bağlı olarak görülen metabolizmadaki yavaşlamalar, birçok kadının bu dönemde kilo almasına sebep olmaktadır. Kadınlar eğer dikkat etmezler ise genellikle menopozun ilk 2 yılında ciddi ağırlık artışları görülebilmektedir. Ayrıca kas kayıpları ile birlikte ve özellikle karın bölgesindeki yağlanmalar sıklıkla bu dönemde karşımıza çıkan sorunlar arasında sayılmaktadır. Bu dönemde alınan kilolar ve bel bölgesi yağlanması, kadının kendini kötü hissetmemize ve güveninin azalmasına neden olurken aynı zamanda sağlığını da olumsuz etkilemektedir. Bu durum kolesterol, kan basıncında artışa ve insülin direncine neden olarak tip 2 diyabet ve kalp hastalıkları gelişiminde etkili olmaktadır.

Östrojen üretimindeki azalma kemik yoğunluğunu da etkilemektedir. Menopoz sonrasındaki ilk 5-10 yıl içerisinde kemik yoğunluğu % 2-3 oranında hemen azalma göstermektedir.
Sonuç olarak menopozla ve yaşlanma ile ilgili oluşan bazı risk faktörleri ve semptomları değiştirilemez Ancak doğru beslenme sayesinde menopoz sırasında ve sonrasında gelişebilecek bazı durumların önlenmesi veya hafifletilmesi mümkün olabilmektedir.

Gelin menopoz döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini gözden geçirelim;

- Menopoz döneminde tüm besin öğelerini almak için besin çeşitliliğine önem verilmelidir.

- Kalsiyum kemik sağlığını korumak için çok önemlidir. Günde ortalama 1200 mg kalsiyum tüketmeyi hedefleyerek ortalama 3 porsiyon süt grubu yiyecek ve içeceklerden tüketilmelidir Süt ve süt ürünleri ile birlikte yeşil yapraklı sebzeler, kılçığı ile tüketilebilen küçük balıklar, kurubaklagiller ve brokoli kalsiyum açısından zengin kaynaklardır.

- Posadan zengin besinler tüketilmelidir. Tam tahıl ürünleri, sebzeler, meyveler ve kurubaklagiller posa yönünden çok iyi kaynaklardır.

- Posa ile birlikte vitamin ve mineral yönünden de zengin olan sebze ve meyve tüketimi artırılmalıdır. Mevsiminde yetişen sebze ve meyveler tercih edilmelidir.

- Başta su olmak üzere bol sıvı tüketilmelidir.

- Sağlıklı vücut ağırlığına inilmeli ve bu ağırlık korunmalıdır.

- Beslenme içerisinde yağlı yiyecekler ve doymuş yağ içeriği yüksek olan yiyecekler sınırlandırılmalıdır.

- Tuz, şeker ve alkol sınırlandırılmalıdır.

- Güneş D vitamini açısından en önemli kaynaktır. Yazın her gün 15-20 dakika güneş altında kalınmasına gayret edilmelidir. Özellikle kış aylarında haftada 2 kez D vitamininden zengin yağlı balıklar tüketilmelidir.

- Porsiyon miktarlarına dikkat edilmelidir.

Tüm bunlarla birlikte bu dönemde fiziksel aktivitenin de artması menopozda görülen problemlerin azaltılmasında, kendini iyi hissetmede ve hastalıkların önlenmesinde önem kazanmaktadır. Haftanın mümkünse birçok günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır. Gün içerisindeki aktivite olanaklarını mümkün olduğu kadar değerlendirilmelidir.

Son yılarda fitoöstrojenlerin  menopoz döneminde ortaya çıkan sıkıntıların (özellikle sıcak basmaları ve gece terlemeleri) azaltılmasında çok etkili olduğu görülmektedir. Fitoöstrojenlerden soya izoflavonoidleri; soya fasülyesi, tofu, soya sütü, soya unu ve soya bazlı tüm ürünlerde bulunmaktadır.  Soya ürünlerindeki dikkati çeken izoflavonlar genistein ve daidzeindir. Çalışmalarda bu izoflavonoidlerin HDL kolesterolünü artırdığı ve kalp sağlığı açısından çok yararlı olduğu gösterilmiştir. Son çalışmalarda soya izoflavonlarının ayrıca antioksidan olarak da görev yaptığı ve antioksidanların yaşlanma ve bazı hastalıkların gelişiminde önleyici etki yaptıkları bilinmektedir.

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)