Menu
KORUYUCU SAĞLIK

Kalp sağlığı için düşük doymuş yağ, trans yağ ve kolesterol değerli ürünleri tercih edin!

Kalp sağlığı için düşük doymuş yağ, trans yağ ve kolesterol değerli ürünleri tercih edin!
Yayınlanma Tarihi: 10.12.2014
Okunma Sayısı: 1017

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (Food and Drug Administration, FDA) gıda üreticilerinden besin değerleri etiketine 2006 yılı itibari ile trans yağ bilgilerini de eklenmesini talep etmişti. Trans yağ değerinin eklenmesiyle tüketicinin artık seçtiği gıdanın doymuş yağ, trans yağ ve kolesterol değerlerini besin değerleri etiketinde görmesi mümkün oldu.

Yüksek miktarda doymuş yağ, trans yağ ve kolesterol değerlerine sahip gıdalar LDL kolesterol değerini yükselterek koroner kalp hastalıkları riskini arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Dolayısıyla bu değerlerin düşük olduğu ürünleri tercih etmemiz sağlık uzmanları tarafından sürekli önerilmektedir.

Trans yağ içeren gıdalar genel olarak bazı margarinler, krakerler, kurabiyeler, şekerleme gibi hızlı atıştırmalıklar ve kızartılmış ya da katı yağ ile yapılmış olan gıdalardır. Farklı üreticiler tarafından üretilmiş aynı ürünün farklı besinsel içerikleri olabilir. Dolayısıyla almak istediğiniz ürün için farklı markalardaki üretimlerini yan yana koyup besinsel içeriğini, gramajını ve kalori miktarını kıyaslama yapıp tercih yapabilirsiniz.

Aşağıda örnek olması açısından 4 farklı katı yağ çeşidi besin değerleri ile birlikte verilmektedir. Bu 4 üründen hangisini tercih etmemiz gerektiği sorusunun cevabı doymuş yağ, trans yağ ve kolesterol değeri en düşük olan ürün doğrultusunda olmalıdır.

Not: Aşağıdaki değerler herhangi bir ürünü ya da ürünler kategorisini temsil etmemektedir. Örnek olması açısından ürünlerin ortalama değerleri sunulmaktadır.

HANGİSİNİ TERCİH ETMELİYİZ?

Porsiyon = 1 Yemek kaşığı (g = gram; mg = miligram)


Cevap:

En düşük doymuş yağ ve 0 gram trans yağ ve kolesterol içerdiğinden Margarin, %60  yağ örneği en sağlıklısı seçim olacaktır.

Kaynak:

http://www.fda.gov/food/ingredientspackaginglabeling/labelingnutrition/ucm274590.htmEtiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)