Menu
KORUYUCU SAĞLIK

Kalp Dostu: Soya

Kalp Dostu: Soya
Yayınlanma Tarihi: 26.10.2014
Okunma Sayısı: 1437

FDA (Food and Drug Administration) tarafından onaylanan bir çalışmaya göre günde 25 gram soya proteini içeren, doymuş yağ ve kolesterol bakımından düşük diyetler kalp hastalıklarının oluşma riskini azaltabildiğini göstermektedir.

Kalp hastalıklarından en yaygını olarak bilinen koroner arter hastalığı, kalp kası ve onu destekleyen kalp damarları hastalığıdır. Kandaki toplam kolesterol ve LDL-kolesterol (low density lipoprotein) değerleri yüksek olduğunda koroner arter hastalığının oluştuğu görülmektedir. Koroner arter hastalığı oluşma oranı kandaki toplam kolesterol değeri 240 miligram/desilitre (6.21 milimol/litre) ve fazlası, LDL-kolesterol değeri 160 mg/dL (4.13 mmol/L) ve fazlası olduğunda artmaktadır.

Doymuş yağ ve kolesterol açısından yüksek bir diyetin kandaki toplam ve LDL- kolesterol değerlerini arttırarak koroner arter hastalığı oluşma riskini arttırdığı bilimsel açıdan kanıtlanmıştır. Dolayısıyla kalp hastalıkların oluşmasını engellemek doymuş yağ ve kolesterol bakımından düşük bir diyet ile mümkün olmakla birlikte bu diyetin soya proteini ile desteklenmesi hastalığın oluşma riskini daha da azaltabileceği iddia edilmektedir.

Kaynak:

Anon., 2014, CFR - Code of Federal Regulations Title 21,
http://www.accessdata.fda.gov/scripts/cdrh/cfdocs/cfcfr/CFRSearch.cfm?fr=101.82

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)