Menu
KORUYUCU SAĞLIK

Kahve içmek karaciğer kanserini azaltıyor

Kahve içmek karaciğer kanserini azaltıyor
Yayınlanma Tarihi: 22.10.2014
Okunma Sayısı: 1170

Karaciğer kanseri görülme sıklığı batı ülkelerinde çok fazla olmamakla birlikte özellikle Doğu ve Güney Doğu Asya ülkelerinde yaşayan bireyleri büyük oranda etkilemektedir .

Karaciğer kanseri oluşumunda cinsiyet, ırk, kronik viral hepatit, aşırı alkol tüketimi, siroz, obezite vb. birçok etmen bulunmaktadır. Yapılan bir metaanaliz çalışmasına gore; kahve tüketiminin çeşitli kanser türleri üzerindeki etkisi ilgili çalışma verileri; orta düzeyde kahve tüketiminde karaciğer kanser riskini %30, fazla miktarda kahve tüketiminin ise karaciğer kanseri riskini %55 oranında azalttığı bulunmuştur.

Kahve tüketiminin karaciğer kanseri gelişimindeki etkisi farklı nedenlerle açıklanabilmektedir. Kahvede bulunan polifenol antioksidanların  hücreleri hasara karşı koruduğu bilinmekte, ayrıca, bazı hayvan çalışmalarında bazı kahve  bileşenlerinin, kanser hücrelerinin büyümesini de baskıladığı görülmektedir.

Kahve ve kanser hakkında kesin öneri yapmadan önce özellikle alım dozu ile ilgili daha fazla araştırma yapılması önerilmektedir

Kaynak:

Bravi F et all (2007). Coffee drinking and hepatocellular carcinoma risk: A meta- analysis. Hepatology, vol 46, pp: 430-435.


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)