Menu
KORUYUCU SAĞLIK

Hamilelikte tatlandırıcı kullanımı

Hamilelikte tatlandırıcı kullanımı
Yayınlanma Tarihi: 16.06.2015
Okunma Sayısı: 1510

Yapay tatlandırıcılar pek çok farklı türü olup sofra şekerinin 30 ile 8000 katı tatlılığa sahiptir. Bununla birlikte sofra şekeri ile karşılaştırıldıklarında verdikleri enerji çok düşüktür. Sofra şekerinin 1 gramı 4 kaloriye pek çok tatlandırıcının ise 1 gramı sıfır kaloriye eşdeğerdir. Tatlandırıcılar gazlı içeceklerde, tatlılarda, şekerlerde ve pastane ürünlerinde kullanılırlar.

Tatlandırıcılar iki grup altında incelenebilir: besleyici değeri olan (kalori içeren) ve besleyici değeri olmayan (kalori içermeyen) tatlandırıcılar. Besleyici değeri olan tatlandırıcılar (sofra şekeri gibi) boş kalori kaynaklarıdır. Diyete kalori bakımından katkı sağlar, çok az miktarda vitamin ve mineral içerirler. Orta düzeyde kullanıldığında,  aşırı kilo alımına neden olmadığı düşünülerek hamilelik sürecinde diyette yer alması güvenli kabul edilebilir. Fakat; gestasyonel diyabet, diyabetes mellitus veya insülin direnci olan hamilelerin bu gruptaki tatlandırıcıların kullanımını sınırlandırmaları gerekmektedir. Besleyici değeri olan tatlandırıcılar sukroz, dekstroz, bal, mısır şurubu, früktoz ve maltozdur. Şeker alkolleri de “şekersiz” olarak belirtilen gıdaların içinde yer alan ve kalori içeren tatlandırıcılardır. Şeker alkolleri şeker olmamakla birlikte kalori içerirler ve vücutta yağ olarak depolanabilirler. Şeker alkolleri arasında sorbitol, ksilitol, isomalt, mannitol ve hidrojenize nişasta  bulunmaktadır.

Besleyici değeri olmayan tatlandırıcılar besinlere çok az miktarlarda eklenerek oldukça tatlı bir tat sağlarlar. Besleyici değeri olmayan tatlandırıcıların hamilelik sürecinde kullanımının güvenliği konusunda yapılan çalışmalar kısıtlıdır. Hamilelik sürecinde kullanımı güvenli olarak kabul görmüş tatlandırıcılar; stevia, asesulfam-k, aspartam ve sukralozdur.

Stevia – Rebaudioside A
Yiyecek ve içecekler yeni kullanılmaya başlanan bir tatlandırıcıdır. FDA tarafından hamilelik süresince kullanımının güvenilir olduğu belirtilmiştir.

Asesulfam-K
Unlu yiyeceklerde, dondurulmuş tatlılarda, şekersiz jelibonlarda, sütlü tatlılarda ve içeceklerde kullanılır. FDA hamilelik süresince orta düzeyde kullanımının güvenli olduğunu belirtmektedir.

Aspartam
Aspartam sıcakta ya da uzun süre boyunca sıvı formlarda etkili olmayan bir tatlandırıcıdır. Gazlı içeceklerde, jelibonlarda, tatlılarda, sütlü tatlı karışımlarında, kahvaltılık gevreklerde, içkilerde, sakızlarda, süt içeren ürünlerde ve diğer pek çok yiyecek ve içecekte bulunur. FDA tarafından hamilelik döneminde orta düzeyde kullanımı güvenilir olarak kabul edilmiştir.

Fenilketonüri veya karaciğer hastalığı olan hamileler ile kan fenilalanin seviyeleri yüksek olan hamileler aspartam içeren yiyecek ve içecekleri tüketmemelidir. Fenilalanin bir aspartam bileşenidir ve bu durumların görüldüğü kişilerde metabolize edilemeyebilir.

Sukraloz
Şekerden elde edilen, kalori içermeyen bir tatlandırıcıdır. Unlu ürünlerde, toz tatlı karışımlarında, alkolsüz içeceklerde, sakızlarda, çay ve kahve ürünlerinde, şekerlemelerde, yağlarda, dondurulmuş tatlılarda, meyve sularında, tatlı soslarda ve şuruplarda kullanılır. Sukralozun kan şekeri üzerinde bir etkisi yoktur, kalori içermez ve hamilelik döneminde kullanımı güvenli olarak kabul edilmektedir.

Hamilelik Döneminde Tüketimi Güvenli Olmayan Tatlandırıcılar

Sakkarin

Eskisi kadar sık kullanılmamakla birlikte hala pek çok yiyecek ve içeceğin içinde bulunmaktadır. Genel halkın kullanımı için güvenilir kabul edilmektedir. Bununla birlikte yapılan çalışmlarda sakkarinin plasentadan geçtiği ve fetal dokularda biriktiği görülmüştür. Bu sebeple hamile kadınlarda kullanımı soru işaretlerine yol açmaktadır.

Siklamat
Kanser ile ilişkisi olduğu bulunan bu tatlandırıcının kullanımı yasaklamıştır. Siklamat kullanımı hamileler için güvenli değildir.

Bazı tatlandırıcılar güvenli olmalarına rağmen bazı yan etkileri olabilir. Örneğin bazı diyet ürünleri ve sakızlarda bulunan sorbitol bağırsaklarınızda yavaş emilim gösterir ve bu nedenle şişkinlik hissi yaratabilir. Hamilelik döneminde şişkinlik ve gaz şikayetlerinin daha fazla olduğu düşünüldüğünde sorbitol tüketimine dikkat edilmesi yerinde bir karar olabilir. Aynı zamanda eğer irritabl bağırsak sendromunuz varsa sorbitol midenizi rahatsız edip diyareye neden olabilir.

FDA (Amerikan Tarım ve İlaç Dairesi) hamilelik döneminde aspartam, asesulfam-k, sukraloz ve stevia kullanımını onaylamaktadır. Diğer tatlandırıcıların kullanımını konusunda muhakkak doktora danışılmalıdır. 

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)