Menu
KORUYUCU SAĞLIK

Hamilelikte besin kaynaklı zehirlenmelerden korunmak

Hamilelikte besin kaynaklı zehirlenmelerden korunmak
Yayınlanma Tarihi: 11.03.2015
Okunma Sayısı: 979

Hamilelik süresince metabolizmanız ve dolaşımınızda meydana gelen değişiklikler, sizi besin zehirlenmeleri karşısında daha savunmasız hale getirmektedir. Eğer hamilelik döneminde bakteri kaynaklı bir hastalık yaşarsanız vücudunuzun hastalığa verdiği yanıt daha şiddetli olacak ve bebeğiniz bundan ciddi şekilde etkilenecektir.

Zehirlenme belirtileri sizde görülüyor olsun ya da olmasın bebeğiniz hasta olabilmektedir. Bunun sebebi bakteri toksinlerinin plasenta üzerinden bebeğe geçebiliyor olmasıdır. 

Salmonella ve listeria en sık görülen besin kaynaklı bakterilerdir.

- Salmonella çiğ kümes hayvanlarında, balık, yumurta, süt ve bunları içeren ürünlerde bulunur. Salmonella içeren besini tükettikten 24 saat sonra zehirlenme belirtileri ortaya çıkar. Bu belirtiler kusma, ishal, ateş, baş ağrısı ve karın ağrısıdır. Pek çok kişi iki-dört gün içerisinde iyileşir. Hamilelik döneminde iyileşme süreci daha uzun sürebilir.

- Listeria bakterisi de oldukça yaygın olarak görülmektedir. Listeria monocytogenes adı verilen özel bir türü listeriosiz olarak bilinen besin zehirlenmesine yol açar. Bu bakterinin kaynakları; çiğ (pastörize edilmemiş) süt, yumuşak peynirler, az pişmiş kümes hayvanları, sosis ve salam türevleridir. Hamilelik süresince bu besinlerden uzak durmalısınız. Listeriozisin belirtileri grip ile benzerdir. Bu belirtiler ateş, yorgunluk, bulantı, kusma ve ishaldir. Listeriozis vakalarının üçte biri hamile kadınlarda görülmektedir. Ciddi vakalar düşüğe veya yenidoğanda kan ve beyin sıvılarında enfeksiyona (menejit) neden olabilmektedir

Kendinizi ve bebeğinizi besin kaynaklı hastalıklardan korumak için alabileceğiniz önlemler şunlardır:

- Alış veriş yaparken çabuk bozulan yiyecekleri sepetinize en son ekleyin, böylece buzdolabı dışında kaldıkları süre daha kısa olacaktır. Çabuk bozulan yiyecekler; et, kümes hayvanları, balık ve yumurtadır. Eve gittiğinizde paketlerinden çıkarıp hemen buzdolabına yerleştirin.

- Buzdolabınızın sıcaklığını 1-4°C dereceler arasında,  dondurucunuzun sıcaklığını ise -18°C veya daha altında tutun. Son kullanma tarihi geçen besinleri buzdolabınızda veya dondurucunuzda tutmayın.

- Yemek hazırlamaya başlamadan önce ellerinizi ve tırnaklarınızı iyice yıkayın.

- Yemek hazırlarken çiğ ve pişmiş besinleri birbirinden ayrı tutmaya özen gösterin.

- Etler ve sebzeler için farklı kesme tahtaları kullanın.

- Kesme tahtaları, bıçaklar ve diğer araçlar ile mutfak yüzeylerini her kullanımdan sonra sabunlu sıcak su ile temizleyin.

- Yemek hazırlama sırasında bulaşları önlemek için çiğ besinlere dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın.

Hamilelik döneminde aşağıdaki belirtilen yiyecekleri özellikle tüketmekten kaçının

- Yumuşak, pastörize edilmemiş (taze olarak geçen) peynirler: feta, keçi, brie, camembert ve küflü peynir

- Pastörize edilmemiş süt ve meyve suları

- Çiğ yumurta ve çiğ yumurta içeren besinler; mus ve tiramisu gibi

-Çiğ veya az pişmiş et, balık ve deniz ürünleri

-İşlenmiş et ürünleri; sosis ve salam 

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)