Menu
KORUYUCU SAĞLIK

Geçirgen bağırsak sendromu nedir?

Geçirgen bağırsak sendromu nedir?
Yayınlanma Tarihi: 13.07.2016
Okunma Sayısı: 1339

Geçirgen bağırsak sendromu, henüz kesin kanıtlanmamış olmakla birlikte gıda alerjisi ya da intoleransı gibi besin duyarlılığı ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Bağırsaklar uzun bir tüp şeklinde olup gıdaların sindirimi, emilimi ve sonra da maddeleri kana karıştırma görevine sahiptirler. Bağırsaklar aynı zamanda milyarlarca bakteri ve mayalara ev sahipliği yapmaktadır. Çoğu yararlı olan bu organizmalardan bazıları zararlıdırlar. Bağırsağın yüzeyindeki duvar zararlı olan bu bakterileri ve toksinleri ‘akıllı filtreleme’ mekanizmasıyla ayırarak yararlı olan maddelerin emilimine izin vermektir. Bu mekanizma bazen doğru çalışmayıp zararlı olan maddelerin de emilmesine ve bazı hastalıklara neden olmaktadır.

Yapılan bir çalışmada asit söndürücü ilaçların (proton pompası inhibitörü) bağırsakların geçirgenliğini değiştirdiği saptanmış. Geçirgenlikteki değişimi tespit etmek için deneklere sakaroz solüsyonu verilip idrar örneklerinden sakarozun varlığına bakılmış. Bağırsak geçirgenliği sağlıklı olan kişilerde disakkarit olan sakarozun yapıtaşlarına parçalanması dolayısıyla idrarda sakaroz tespit edilmemesi beklenir. Araştırmacılar asit söndürücü ilaç kullanan kişilerin ilacı kullandıktan birkaç gün sonra idrarında sakaroz tespit edildiğinden bağırsak geçirgenliğinin bozulduğunu yorumlamışlar. Fakat bu geçirgenliğin ilacı bıraktıktan birkaç gün sonra düzeldiği görülmüş. Sızıntılı bağırsak sendromuna neden olan diğer olası nedenler antibiyotik kullanımı, besin eksikliği ve sindirim sisteminin parazitik enfeksiyonudur. Crohn hastalığında görülen iltihaplanma sonucu koloninin tahrişi de bağırsak duvarına zarar vermektedir.

Kaynak
Stewart, A. (2009). Leaky gut syndrome. Foods Matter, 8-9. Retrieved from http://libproxy1.nus.edu.sg/login?url=http://search.proquest.com.libproxy1.nus.edu.sg/docview/214034953?accountid=13876


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)