Menu
KORUYUCU SAĞLIK

Fiziksel aktivite ve Gestasyonel Diyabet

Fiziksel aktivite ve Gestasyonel Diyabet
Yayınlanma Tarihi: 23.09.2015
Okunma Sayısı: 879

Son yıllarda diyabet gelişimine parallel olarak kadınlarda gestasyonel diyabet görülme sıklığı da artmakta, hamilelikte görülme oranı % 2.2-8.8 arasında değişmektedir. İleri yaşta olma, yüksek beden kütle indeksi, ailede diyabet hikayesi gibi risk faktörleri gestasyonel diyabet gelişim riskini artırmaktadır. Her ne kadar gestasyonel diyabetes mellitus doğum sonrası geçici bir durum olarak düşünülsede, kadınlarda ileride tip 2 DM gelişiminin 4 kat fazla olduğu ve yaşamları boyunca % 70 oranında Tip 2 DM gelişim risklerinin olduğu belirtilmektedir.

Hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında, yoğun rekreasyonel aktivitesi olan kadınların sedanter kadınlara göre gestasyonel diyabet gelişim riskleri daha azdır. 1805 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada hamilelikten önceki 1 yıl süreç içerisinde, yoğun aktivitesi olan kadınların gestasyonel diyabet gelişim riskleri düşük bulunmuş, gestasyonel diyabeti olan kadınlarda ise fiziksel aktivite düzeyinin artmasının ileride diyabet görülme riskini azalttığı belirlenmiştir.

Hamile kadınlarda sadece bazı kalp hastalıkları, kısıtlayıcı akciğer hastalığı, preeklempsi gibi bazı medikal ve jinekolojik problemlerde egzersiz kısıtlamaları yapılmakta ve fiziksel aktivitelerine sınırlılıklar getirilmektedir. Bunun dışındaki durumlarda hamile kadınların aktif olmaları önerilmektedir.


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)