Menu
KORUYUCU SAĞLIK

Diyabete karşı etkisi olan gıdalar

Diyabete karşı etkisi olan gıdalar
Yayınlanma Tarihi: 31.12.2014
Okunma Sayısı: 2629

Tarçın
Yemeklerde tat vermesi için kullanılan tarçının tip 2 diyabetinin oluşmasını engelleme rol oynar. Tarçındaki procyanidin oligomerlerinin vücuttaki nişasta sindirimini önleyerek kana daha az şekerin geçmesini sağladığı düşünülür. Böylece diyabet hastalarında görülen yemek sonrası kan şekerindeki hızlı artış önlenmiş olur. Yine tarçındaki proanthocyanidinler insülinin aktivesitini artırarak kan şekerinin normal seviyede kalmasına yardımcı olur. Tip 2 diyabete sahip insanlar üzerinde yapılan bir çalışmada günde 1, 3 ya da 6 gram tüketilen tarçının kan şekeri, trigliserit, LDL kolesterol ve toplam kolesterol değerlerinde azalma olduğu görülmüş.

Frambuaz ve Yaban mersini
Hem frambuaz hem de yaban mersini içerdiği anthocyanidin ile glikozun sindiriminde görevli olan α-glukosidaz enziminin aktivetisini durdurarak karbonhidrat tüketimi sonrası kan şekerindeki artışı önler.

Karabuğday
Antioksidan içeriği diğer karbonhidrat içeren ekmek, makarna gibi gıdalara göre daha zengin olan karabuğday içerdiği yüksek miktardaki yağ asitleri sayesinde amilozun yağ asidine bağlanıp karbonhidratın sindirilmesini geciktirir. Bu sayede kan şekerinde yemek sonrası normal bir artış sağladığı düşünülür.

Yulaf
Yulafla yapılan ekmeğin ß-glucan denilen lif içeriği sayesinde yemek sonrası kan şekerindeki artışın daha az olduğu görüldüğünden düşük glisemik indeksi olduğu düşünülür.

Kaynak
Wang, H., Liu, T., & Huang, D. (2013). Starch hydrolase inhibitors from edible plants. Advances in food and nutrition research (1st ed., Vol. 70, pp. 103–36). Elsevier Inc. doi:10.1016/B978-0-12-416555-7.00003-5

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)