Menu
KORUYUCU SAĞLIK

D vitamini : Güneşe ve süte güvenin

D vitamini : Güneşe ve süte güvenin
Yayınlanma Tarihi: 17.06.2014
Okunma Sayısı: 1013

Güneşle temasta olduğumuz zamanlarda cildimiz tarafından üretilebildiğinden çoğunlukla güneş vitamini olarak bilinir. D vitamini daha fazla kalsiyumun vücutta emilebilmesini sağlar .  Araştırmalar doğrultusunda eksikliği yüksek kan basıncı , koroner kalp hastalığı ,diyabet , kanser ( göğüs , kolon , prostat ) ,multipl skleroz ve romatoid artirit de dahil olmak üzere birçok hastalık ile ilişkilendirilmiştir. Güneş kremi kullanmadan 10.00 -15.00 saatleri arasında yaklaşık 5-30 dk arası haftada iki kez yüz , el ve kolları güneşlendirmek ihtiyaçları karşılamak için yeterlidir . 30 faktörlü güneş kremleri D vitamini üretimini % 95-99 oranında engelleyebilmekte . 5-30 dk süre sonunda cilt hasarını önlemek için güneş koruyucular kullanın veya bişiler giyin .

Kış aylarında D vitamini ihtiyacının çoğunu besinlerle karşılamamız gerekir. D vitamini ile zenginleştirilmiş süt ve/veya ürünlerini 3 bardak kadar almaya çalışın . Sıcak çikolata , çorba veya sos yaparken su yerine süt kullanın . Mümkünse D vitamininden zenginleştirilmiş yoğurt , peynir , portakal suyu vb. kullanın . Besin etiketlerini kontrol edin ve kahvaltılık gevreklerde D vitamini ile zenginleştirilmiş olanları seçin .Sandviçlere ,güveçlere veya salatalara ton balığı ekleyin . D vitamininden zengin bir yemek için haftada en az 1 kez ızgara veya fırında somon tüketin .

Çocuklar ve yetişkinlerde günlük alım 600 IU D vitamini olmalı .70 yaş ve üstünde 800 IU . Bir bardak süt 100 IU D vitamini içerir . Bir çiftlik somonu 100-250 IU arası D vitamini içerirken ,vahşi somon ( norveç somonu ) 500 IU , konserve sardalya 250 IU , konserve ton balığı 200 IU içerir . 1 yumurta 20 IU , 1 bardak soyalı içecek 100 IU , zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrek 40 IU D vitamini içerir .

Günlük tavsiye edilen D vitamini ve diğer önemli besin öğelerini alabilmek için beslenme planınızı gün içinde 5 besin grubundan da ( düşük yağlı süt ve ürünleri , yağsız etler , kurubaklagiller ve fındıkgiller , tam ve zenginleştirilmiş tahıllar ile meyve ve sebzeler  ) zengin seçenekler yapacak şekilde düzenlemeniz gerekir .


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)