Menu
KORUYUCU SAĞLIK

Chia tohumunu aşırı tüketmeyin

Chia tohumunu aşırı tüketmeyin
Yayınlanma Tarihi: 29.01.2017
Okunma Sayısı: 2760

Chia (Salvia hispanica), Labiatae ailesine ait bir bitkidir. Chia tohumunun 100 gramında 486 kkal, 16.5 gram protein, 30.7 gram yağ ve 42.1 gram karbonhidrat içeriği ile birlikte, 34.4 gram diyet lifi (sindirilemez selüloz, pentosanlar ve lignin) bulunmaktadır. Omega-3, omega-6 ve omega-9 bakımından zengin olması, çoklu doymamış yağ asidi içeriği, n-3/n-6 oranının yüksek olması ile birlikte sterol ve tokoferol içerikleri açısından da Chia tohumu dikkati çekmektedir. Chia tohumu demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve kalsiyumdan zengin olup, B grubu vitaminlerinden özellikle tiamin ve niasin açısından da zengindir.
 
Chia tohumu kardiyovasküler hastalıklardan ve bazı kanserlerden koruduğu bilinen antioksidanları ve flavanoidleri (polifenoller, klorojenik ve kafeik asitler, mysetin, quercetin ve kaempferol) içermektedir. Doğal antioksidanlar insan vücudunu serbest radikallere karşı korurlar, birçok kronik hastalığı engellerler ve gıdalardaki lipid oksidasyonunu önlerler.  Chia tohumu gluten içermemektedir. Gluten enteropatisi olan hastalarda da rahatlıkla kullanılabilir.  
Besin öğesi açısından zengin olmasına rağmen, 2000 yılında Amerikan Diyet Rehberinde, Chia tohumunun günlük  48 gramının üzerinde alınmasının yan etkilere yol açabileceği, önerilen günlük alımının 2 çorba kaşığının üzerine çıkmamasının gerektiği belirtilmektedir.
 
Aşırı Chia Tohumu Tüketiminin Yan Etkileri
 
KAN BASINCINDA DÜŞÜŞ VE KANAMA
Chia tohumu yüksek Omega 3 konsantrasyonu içermesinden dolayı, kan sulandırıcı etkisi olabilmektedir. Bu sebeple kan sulandırıcı ilaçlarla (Örnek:Warfarin), ameliyat öncesinde  ya da asprin kullanımında, chia tohumu tüketiminden kaçınılmalıdır.
 
Chia tohumu, düşük kan basıncına sahip kişilerde,  kan basıncını (DBP) endişe verici seviyelere düşürebilmekte ve bu konuda da dikkatli olunması gerektiği belirtilmektedir.
 
ALERJİK REAKSİYONLAR
Chia tohumu bazı kişilerde alerjik reaksiyon oluşturabilmekte, kızarıklık, kaşıntı ve göz sulanmasına neden olabilmektedir. Ayrıca; nefes darlığı, kusma, diyare ve dil şişmesi gibi daha ciddi semptomlara da neden olabileceği belirtilmektedir.
 
GASTROİNTESTİNAL PROBLEMLER
Chia tohumunun en yaygın yan etkisi gastrointestinal problemlerdir. Aşırı  chia tohumu tüketiminin, gastrointestinal problemlere (diyare,konstipasyon,sert dışkı,şişkinlik ve aşırı bağırsak gazı) neden olabileceği belirtilmektedir. Chia tohumunun neden olduğu gastrointestinal problemleri azaltmak için;  su alımını arttırmak, tüketmeden önce 10-15 dakika ıslatmak önerilmektedir. Tüketime az miktarda ve  küçük dozlarla başlanılması da gastrointestinal problemleri azaltabilmektedir. 


Etiketler
yan etki, beslenme, diyet lifi, omega 3, chia tohumu
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)