Menu
KORUYUCU SAĞLIK

Birlikte alınan diyet destekleri sağlığımızı koruyor mu?

Birlikte alınan diyet destekleri sağlığımızı koruyor mu?
Yayınlanma Tarihi: 19.09.2014
Okunma Sayısı: 800

Sağlık amaçlı olarak diyet destekleri sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak popüler olarak satılan suplemanların bir arada alınmasının metabolik ve kardiovasküler etkileri hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır. 35-55 yaşları arasında obez olmayan (BKI: 21.0-29.90 kg/m2) 56 birey üzerinde yapılmış, supleman alan ve almayan kişilerin karşılaştırıldığı 6 aylık takip çalışması olan bu çalışmada; destek alan grup her gün 100 mg resveratrol, 800 mg siyah çay, beyaz çay ve yeşil çay kompleksi, 250 mg nar özü, 650 mg quarcetin, 500 mg asetil-l-karnitin, 600 mg lipoik asit, 900 mg zerdeçal, 1 g susam yağı, 1.7 gram tarçın, 1 g balık yağı olmak üzere her gün 10 diyet desteğini bir arada kullanmışlardır.

24 hafta kullanım sonunda obez olmayan bireylerde bu desteklerin birlikte kullanılmasının damar tıkanıklığı ve endotel fonksiyon üzerinde bir etkisi görülmemiş olup, vücut yağında ve inflamasyon ve oksidatif stres göstergeleri olan kan basıncında, plazma lipitlerinde, glukoz, insülin ve IGF-1 üzerinde de her hangi bir etkisi bulunmamıştır. Sonuç olarak obez olmayan sağlıklı yetişkinlerde bu desteklerin bir arada alınmasının metabolik veya kardiovasküler her hangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Kaynak :

Soare A., Weiss EP., Holloszy JO., Fontana L. Multiple dietary supplements do not affect metabolic and cardiovasculer health., Aging, 2014, Feb ; 6(2): 149-57.


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)