Menu
KORUYUCU SAĞLIK

Bağışıklık sistemi güçlendiren besinler ile sağlığınızı koruyun

Bağışıklık sistemi güçlendiren besinler ile sağlığınızı koruyun
Yayınlanma Tarihi: 03.11.2014
Okunma Sayısı: 7403

Grip, artirit, alerji gibi mevsimsel olarak artış gösteren hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemi güçlendirmek gerekir.

Bağışıklık sistemini aşağıdaki besin ögeleri ile kuvvetlendirebilirsiniz.

Protein vücudun savunma mekanizmasının bir parçasıdır. Yağsız et, yumurta, kurubaklagiller, deniz ürünleri gibi farklı protein kaynaklarından tüketin.

A Vitamini ağız, mide, solunum sisteminin enfeksiyonundan koruyarak bağışıklık sistemini destekler. Havuç, lahana, ıspanak, kırmızı dolmalık biber, kayısı, yumurta ya da A vitamin ile güçlendirilmiş süt veya tahıllar A vitamininin iyi kaynaklarıdır.

C Vitamini antikor oluşumuna katkıda bulunarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Portakal, mandalina, greyfurt, biber, çilek, maydonoz C vitamininin iyi kaynaklarıdır.

E vitamin antioksidan olarak çalışır ve serbest radikalleri nötralize ederek bağışıklık sistemini güçlendirir. Bitkisel yağlar (ayçiçek yağı gibi), E vitamin ile güçlendirilmiş tahıllar, yağlı tohumlar tercih edilebilir.

Çinko bağışıklık sistemini düzenli çalışmasına yardımcıdır. Çinko yağsız et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, süt, tam tahıllı ürünler, fasulye ve fındık bulunur.


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)