Menu
KORUYUCU SAĞLIK

Anne olmak için geç kalmayınız

Anne olmak için geç kalmayınız
Yayınlanma Tarihi: 29.08.2014
Okunma Sayısı: 4466

Kadınlar için ideal üreme yaşı 20-30 arasıdır. Ancak, modern toplumlarda evlenme yaşı ve buna bağlı olarak gebelik yaşı giderek gecikmektedir. Günümüzde, özellikle kadınların iş hayatında aktif rol almasının artışıyla birlikte, doğurganlıklarını ertelemeleri söz konusudur. İleri yaşta bebek doğuran, özellikle ilk bebek için 30'lu yaşlarını bekleyen pek çok kadın mevcuttur. Tıptaki gelişmelere paralel olarak gebelik takibindeki gelişmeler de ileri yaş gebeliklerini teşvik eder bir hal almıştır. İleri yaş da anne olmak isteyip normal yollarla anne olamayan kadınlar, ortalama 35 yaştan sonra yumurta sayılarının azalması veya yumurtaların kalitesinin bozulması nedeniyle tüp bebekte de gebelik oranları düşmektedir.

Kısırlık Nereye Gidiyor?

Avrupa Birliği’nin en son hazırladığı raporu, doğal yollarla üremenin 2050 yılının sonlarında % 90 oranında azalacağını öngörmektedir. Bu durum, bizce gelecekteki çiftlerin önemsemesi gereken ve hiç küçümsenmeyecek bir rakamdır.

Kısırlaşmadaki en önemli göstergelerden birisi, sperm sayısındaki azalmadır. Dünya Sağlık Örgütü'nün son yayınladığı rapora göre erkeklerde ortalama sperm sayısı, 100 yıl önce 100-120 milyonken artık 15 milyona kadar düşmüştür. Bu düşüşün en önemli nedeni, insanı modern yaşamla buluşturan teknolojik gelişmeler, sanayileşmedeki artışa bağlı ağır metallerin alımı, hava, su, çevre kirliliği, beslenme, obezite, sigara ve alkol tüketimindeki artış olarak gösterilmektedir.

Kısırlaşmadaki artışa neden olan diğer bir faktör de, kadınların modern toplum düzenine ayak uydurarak iş ve kariyer telaşı ile doğurganlıklarını ertelemeleridir. Bu da beraberinde yumurta yaşlanmasını ve genetik hasarda artışı getirmektedir. Bilimsel verilere göre 35 yaş sonrasında tüp bebek yapılsa dahi gebelik oranları, yüzde 40'ların altına düşmektedir.

ABD’de Yapılan En Son “Kısırlık ve Tüp Bebek” Çalışması

“Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü" tarafından yapılan yeni klinik deneme çalışmaları, bebek sahibi olmak isteyen ama hamile kalamayan orta yaştaki çiftlerin diğer tedavi yöntemlerini atlayarak doğrudan tüp bebek denemeleri gerektiğini kanıtladı. Bu çalışma, Boston’daki iki kısırlık merkezinde tedavi gören ve açıklanamayan kısırlık sorunu olan orta yaştaki 154 çift üzerinde yapıldı. Bu deneysel çalışma ile varılan sonuç, 38 yaş ve üzeri kadınların tüp bebek yoluyla ilk iki deneme sonrası hamile kalma olasılıklarının diğer tedavilere göre iki katı daha yüksek olduğunu gösterdi.

İleri Yaş Anneliği ve Tüp Bebek Tedavisi

İleri anne yaşı dendiğinde 35 yaş ve üzerinde olan anne adayları anlaşılmaktadır. Bu yaş grubunda zaman gerçekten kritik önem taşımaktadır. En kısa sürede en etkili tedaviye geçmek izlenecek en doğru yoldur. Doktorların, bebek isteyen ileri yaş anne adayının yaşlanmasına izin vermemesi gerekir. Yaş ile birlikte kadının gebe kalma potansiyeli de azalmaya başlar. 40'lı yaşlarda gebe kalma olasılığı %50 civarında azalır.

Doğal yöntemlerle gebe kalma şansının azalmasına rağmen infertilite tedavisi ile bu şans %10 kadar arttırılabilir. Bu tedavide önemli olan yumurtalıkların rezervidir. 40'lı yaşlarda gebelik planlanırken kişinin genel sağlık durumu da büyük öneme sahiptir.45 yaş üzerindeki kadınların tedaviye cevap vermeleri çok zor olduğundan, Tüp Bebek uygulamasını önermiyoruz. Tüp bebek yönteminin başarıya ulaşması için kadının yumurtalıklarında yumurta kalitesi büyük önem taşımaktadır. Yumurta azalması veya kalitesinin bozulmasının bazı durumlarda daha erken yaşta, bazı durumlarda da daha geç yaşta ortaya çıkabilmektedir. İleri yaş anne adaylarında kimi durumlarda tüp bebek için yumurta bulunamamaktadır.

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)