Menu
KORUYUCU SAĞLIK

Alzheimer hastalığı için risk faktörleri

Alzheimer hastalığı için risk faktörleri
Yayınlanma Tarihi: 28.06.2015
Okunma Sayısı: 1224

Çağımızın hastalığı olan Alzheimer gelişiminde, değiştirilebilir ve değiştirilemeyen birçok risk faktörü bulunmaktadır.

- Yaş:

Alzheimer gelişiminde en büyük risk kişinin ilerleyen yaşıdır. Günümüzde insanlar daha uzun yaşamaktadır ve yaşam süresi uzamaya devam ettikçe, Alzheimer hastalığı olan kişi sayısı gün geçtikçe artacaktır. 65 yaş sonrasında Alzheimer ile ilişkili demans riski her beş yılda bir iki katına çıkmaktadır.

- Aile öyküsü:

Eğer birinci dereceden anne-baba veya kardeşler gibi bir akrabada Alzheimer hastalığı var ise kişinin hastalığa yakalanma riski daha yüksektir.

- Genetik:

Alzheimer hastalığına neden olan dört gen bulunmaktadır. Bu genleri taşıyan kişilerin hastalığa yakalanma riskleri daha yüksektir.

- Cinsiyet:

Kadınlarda risk erkeklere göre daha yüksektir. Eskiden bunun nedeni olarak kadınların erkeklerden daha uzun yaşaması olarak düşünülüyor olsa da yeni çalışmalar da riski artıran asıl nedenin menopoz sonrası beyinde meydana gelen değişiklikler olduğu gösterilmiştir.

- Beyin travması:

Ciddi veya tekrarlayan kafa travması yaşamış kişilerde, özellikle travma bilinç kaybıyla sonuçlanmışsa Alzheimer riski artmaktadır. Örneğin sürekli kafa sarsıntısına maruz kalan Amerikan futbolu oyuncularının Alzheimer hastalığından ölüm oranları genel popülasyonun 4 kat fazladır.

- Yaşam tarzı faktörleri:

Kesin kanıtlar olmamakla birlikte; hareketsiz yaşam tarzı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, tip 2 diyabet, yetersiz meyve ve sebze tüketimi, sigara kullanımı ve sosyal ilişkilerin zayıf olması gibi faktörler Alzheimer gelişimine katkıda bulunmaktadır. 

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)