Menu
HABERLER

Tıkanırcasına yeme bozukluğuna yeni tedavi yolda!

Tıkanırcasına yeme bozukluğuna yeni tedavi yolda!
Yayınlanma Tarihi: 23.09.2014
Okunma Sayısı: 968

Neuropsychiatric Research Institute in Fargo and the University of Minnesota Medical School North Dakota tıp ve sağlık bilimlerine bağlı Nöropsikiyatrik araştırmalar merkezi ve Minnesota Üniversitesinin araştırmacıları, Steve Wonderlich, Chester Fritz in tıkanırcasına aşırı yeme bozukluğu (binge eating disorder) üzerinde yaptıkları araştırma ulusal sağlık enstitüsü (NIMH) tarafından ödüle layık görüldü.

3 yıl sürecek araştırmada hastaların yemelerini tetikleyen belirli örüntüleri belirlemeleri ve yüksek riskli durumlarda yeni strateji üretmeleri üzerinde duruluyor. Aynı zamanda araştırmada geleneksel tedavi ve bilişsel davranışçı tedavi de karşılaştırılacak.

Pratikte artan ihtiyaç daha fazla araştırma yapmayı gerekli kılıyor. Yeme bozukluğu ile birebir çalışan uzmanlar bu işin boyutlarını ayırmakta ve bütüncül yöntemler geliştirmeyi düşünmektedirler. Yerleşmiş davranışın değişimini sağlamak zor olduğu kadar bu değişimi devam ettirmek de zordur. Bunun sağlanabilmesi için hastanın kendi farkındalığının yaratılmasına daha fazla zaman ayırılmalıdır.

Davranış değişilmeme ödev verme, ya da değişimin yolunu anlatmaktan çok o değişimi sağlayacak ayrıntıları danışana buldurmak ile sağlanmalıdır.

Uyarıcıların belirlenmesi ve o andaki duygulanımın farkındalığı kişiye seçim hakkı sunar.

Dünyada duygusal problemler arttıkça kilo problemlerinin de artması tesadüfi görülmemektedir. Özellikle obezite veya yeme bozuklukları yaşayan insanların bozukluk başlangıçları duygusal uyarıcılara verdikleri kaçınma tepkileri gibi görünmektedir.

Bu konuda daha detaylı araştırmalara pratikteki uygulamaların sağlıklı olarak yapılması için ihtiyaç duyulmaktadır.

Kaynak:

Sanford Health. "New treatment for binge eating disorder." ScienceDaily. ScienceDaily, 17 March 2014. <www.sciencedaily.com/releases/2014/03/140317084529.htm>.

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)