Menu
HABERLER

İstemediğimiz anıları unutmaya bir adım daha yakın

İstemediğimiz anıları unutmaya bir adım daha yakın
Yayınlanma Tarihi: 19.09.2014
Okunma Sayısı: 13609

Nörobilimciler geriye dönük anıların duygusal bağlarını incelemişler ve duyguların anıları manipüle edebildiğini göstermişlerdir. Çoğu anımız duygular ile bağlantılıdır. Örneğin kumsalda geçirdiğiniz bir haftayı hatırlamak sizi mutlu edebilir oysa zorbalığa maruz kaldığınız bir zamanı hatırlamak negatif hisler uyandırabilir. Massachusetts Institute of Technology (MIT) de yapılan nörobilimcilerin yaptığıbir araştırma, beyin devrelerinin anıların pozitif veya negatif duygularla nasıl bağlantılandırılacağını kontrol ettiğini ortaya çıkardı. Dahası belirli anıların duygusal bağlarını beyin hücrelerini değişimleyerek geriye alabileceğini ortaya çıkardı.Bu sonuç bize travma sonrası stres bozukluğunda yeni tedavilerin ortaya çıkabileceğini gösteriyor.

Hatta daha da ileride belki insanların negatif anılarından çok pozitif anılarını hatırlamaları sağlanabilir. Bu da bir çok hastalığın seyrini ve yaşam kalitemizi değiştirir.

Kaynak :

Massachusetts Institute of Technology. (2014, August 27). Neuroscientists reverse memories' emotional associations: Brain circuit that links feelings to memories manipulated. ScienceDaily. Retrieved August 31, 2014 from www.sciencedaily.com/releases/2014/08/140827131658.htm

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)