Menu
HABERLER

Çocuğunuzun agulamalarını daha dikkatli dinleyin!

Çocuğunuzun agulamalarını daha dikkatli dinleyin!
Yayınlanma Tarihi: 19.09.2014
Okunma Sayısı: 809

Iowa Üniversitesinde ve Indiana Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, bebeklerinin agulamalarını anlamaya çalışan ebeveynlerin bebeklerine onu anlamaya çalıştıkları mesajı verdiğini bu da bebekleri daha komplex sesler çıkarmada ve dili daha çabuk öğrenmede onları teşvik ettiğini göstermiş.Ebeveynlerin bebeklerin ne söylediğini anlamalarından çok dinleyip tepki vermeye çalışmaları onların iletişim kurmaya daha çok gayret etmesini sağlamıştır.

Araştırmaya göre ebeveynin nasıl tepki verdiği de bebeğin iletişim kurma yolunu ve sesselleştirmeyi kullanmayı şekillendirdiği göstermiştir. Bu araştırmalar daha önce öne sürülen insan iletişimi doğuştandır ve ebeveynin geri bildiriminden etkilenmez görüşleri ile çelişmektedir. Ayrıca annenin teki verirken kullandığı kelimeler ve düşüncelerini ifade biçimleri bebekleri etkilemektedir. Ebeveynleri bu şekilde davranmayan ve agulamalarına tepki vermeyen bebekler daha yavaş dil gelişimi göstermişlerdir.

Kaynak :

University of Iowa. (2014, August 27). Parents, listen next time your baby babbles. ScienceDaily. Retrieved August 31, 2014 from 
www.sciencedaily.com/releases/2014/08/140827122632.htm

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)