Menu
GIDA GERÇEĞİ

Sebze ve meyveleri uzun süre taze ve lezzetli tutmanın yolları

Sebze ve meyveleri uzun süre taze ve lezzetli tutmanın yolları
Yayınlanma Tarihi: 03.12.2014
Okunma Sayısı: 2504

Sebze ve meyvelerin tatları hasat zamanındaki olgunluğu ve kalitesine göre değişmekle birlikte hasat sonrası saklama sıcaklığına da bağlıdır. Tazeliğini ve tadını korumak için hangi sebze ve meyveyi nasıl saklamak gerektiğini bilmek gerekir. 

Buzdolabı sıcaklığı (3.3°-5.6°C) birçok sebze ve meyvenin güzel tat ve yapısının oluşmasını engellediğinden birçoğunun oda sıcaklığında saklanmaları önerilmektedir. Örneğin, muz buzdolabında saklandığında kabuğu siyah rengine dönüşüp tatlı tadı kaybolmaya başlar. Aynı şekilde patateste istenmeyen kokular oluşur. Karpuzda da tat ve koyu kırmızı rengi kaybolmaya başlar.

Başka dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ta sebze ve meyvelerin kapalı poşetlerde saklanmaması gerektiğidir. Kapalı ortamda saklamak meyve ve sebzenin yaydığı etilen hormonunun ortamda birikmesini ve bunun sonucunda gıdanın raf ömrünü kısalmasına neden olur. Bu durum aynı zamanda, ortamdaki oksijenin azlığı ve karbondioksitin çokluğuna sebep olup istenmeyen tatların oluşmasını sağlar.

Aşağıdaki tabloda hangi sebze ve meyve hangi sıcaklıklarda saklanması gerektiğini gösteren tablo bulunmaktadır.

Tablo: Sebze ve meyveleri taze ve lezzetli tutmak için saklanması gereken yerler


Kaynak:

Kader A., Thompson J., Sylva K., Harris L., 2012, Storing Fresh Fruits and Vegetables for Better Taste, http://ucce.ucdavis.edu/files/datastore/234-1920.pdfEtiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)