Menu
GIDA GERÇEĞİ

Sağlıklı pişirme teknikleri

Sağlıklı pişirme teknikleri
Yayınlanma Tarihi: 17.02.2015
Okunma Sayısı: 1326

Sağlıklı yemekler yapmak için büyük bir aşçı olup çok pahalı malzemelere sahip olmanız şart değil. Çok basit pişirme tekniklerini kullanıp hem sağlıklı hem lezzetli yemekler sunabilirsiniz.

1 yemek kaşığı (yaklaşık 15 ml) yağın 100 kalori olduğunu ve günlük yağdan aldığımız kalorinin toplam günlük kalori ihtiyacımızın %20-35’ini geçmemesi gerektiğini düşünürsek işe yağ miktarını azaltmakla başlanabilir. Aşağıda daha az yağ kullanmak adına hangi pişirme teknikleri kullanılabilir açıklanmaktadır.

Fırında Pişirme

Fırında pişirme tekniği kullanılarak sadece daha az yağ kullanılmış olunmaz aynı zamanda gıdanın içindeki yağın da dışarı çıkması da sağlanabilir. Özellikle et, balık gibi yağlı ürünleri yağ eklemeden fırında pişirme yöntemiyle hem fazladan yağ eklemeden hem de eti kendi yağıyla pişirerek içindeki fazla yağların da dışarıya çıkması sağlanmış olunur. Etin kurumasını önlemek için pişirmeye başlamadan önce üzerini geçmeyecek şekilde etrafına su ekleyerek pişirmeye başlayıp pişirme süresince de belirli aralıklarla fırını açıp etrafındaki suyu etin üzerinden akıtabilirsiniz. Et piştikten sonra üzerini folyo ile kaplayıp 10 dakika boyunca bekletilirse etin sulu kalması sağlanır.

Sebzeleri fırınlarken ise sırasıyla aşağıdaki basamaklar takip edilmelidir.

1. Sebze kabukluysa önce kabuğunu soymak
2. Kabuklu değilse yıkayıp temiz bir peçete ile kurulamak
3. Sebzenin etrafını bitkisel yağ ile bulamak
4. Yağlı kâğıdı (fırın kâğıdı) fırın tepsisine sermek
5. Sebzeleri tepsinin üzerine yerleştirmek ve fırını çalıştırmak

Eğer sebzeleri et ile birlikte pişirmek isterseniz, etin pişme süresi sebzeninkinden daha uzun olduğundan etin pişmesine 10 dakika kala sebzeler fırına verilmelidir.

Su Kullanarak Kapalı Kapta Yapılan Pişirme Tekniği (Braising)

Sebzeleri ya da eti kapalı bir kap içinde düşük ateşte az miktarda yağ ile kavurduktan sonra az sıvı (su ya da sebze suyu ya da et suyu) ile pişirme tekniğidir. Et ve sebze yemeklerini ayrı ayrı pişirebileceğiniz gibi, her ikisini bir arada da pişirebilirsiniz. Türk Mutfağında kullanılan en yaygın yöntem olup tencere yemeklerinin pişirilmesinde kullanılan bir tekniktir. Pişirme suyuna soğan, havuç, kereviz sapları gibi sebzeler ve kekik, defneyaprağı, tane karabiber gibi baharat ve taze otlar kullanılıp yemek lezzetlendirilebilir.

Et ya da tavuklu yemekleri yapmadan önce, et kullanılacaksa etin görünen yağ kısımlarını, tavuk kullanacaksa da derisini ayırmak yemeğin doymuş yağ miktarını azaltmış olur.

Sote Etmek

Sebzelerin az yağ konmuş? kızgın tavada kısa sürede pişirilmesi yöntemine sote ederek pişirme denir. Derin yağda kızartma yapmak yerine sote tekniği ile çok daha az yağ kullanarak kızartmadaki çıtır doku burada da elde edilebilir. Tavadaki yiyecekler kurumaya başladığında yağ eklemek yerine et suyu ya da sebze suyu ekleyerek yiyeceklerin kuruması önlenebilir. Pişirmede kullanılan yağ miktarını bir hayli azaltmak ya da yağ eklemeden yemeği pişirmek isterseniz özel yapışma yapmayan tava kullanabilirsiniz.


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)