Menu
GIDA GERÇEĞİ

Omega 3 ve Omega 6 esansiyel yağ asitleri

Omega 3 ve Omega 6 esansiyel yağ asitleri
Yayınlanma Tarihi: 21.07.2015
Okunma Sayısı: 3511

Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri kan basıncını düzenlemede ve vücutta inflamasyona (iltihap – yangı) neden olan reaksiyonları önlemede rol alır. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda Omega 3’ün ölümcül kalp hastalıklarını önlediği ve inflamasyon oluşuma karşı etkisi olabileceği bulunmuştur.

İnsan vücudu ihtiyaç duyduğu linoleik asit (Omega 6 yağ asidi) ve alfa-linolenik asit (Omega 6) haricindeki diğer bütün yağ asitlerini üretebilmektedir. Vücut tarafından üretilmeyen linoleik asit (LA) ve alfa-linolenik asit (ALA) esansiyel yağ asitlerinin dışarıdan besin yoluyla alınması gerekir.

Omega 3 yağ asitleri Omega 6 yağ asitlerine dönüştürebilme özelliği olsa da, eicosapentaenoik asit (EPA) ve docosaheksaenoik asit (DHA) Omega 3 yağ asitlerinin Omega 6 asitlerinden dönüştürülmesi çok az miktarda olmaktadır. Dolayısıyla EPA ve DHA bakımından zengin gıdaların diyette yer alması önemlidir. ALA ve LA bitki ve çekirdek yağlarında (keten tohumu vb.), kuruyemişte (özellikle cevizde), EPA ve DHA ise yağlı balıklarda (somon, uskumru, ringa balığı) bulunur.

Kaynak:
http://www.eufic.org/article/en/artid/The-importance-of-omega-3-and-omega-6-fatty-acids/


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)