Menu
GIDA GERÇEĞİ

Nano Gıda

Nano Gıda
Yayınlanma Tarihi: 19.06.2014
Okunma Sayısı: 1975

Gıdaların sindirimini, emilimini, tadını ve kalitelisini arttırmak amacıyla kullanılan partikül ebadı 100 μm’den küçük olan nano ürünlerin kullanıldığı gıdalara ya da nanoteknoloji uygulaması içeren gıdalara nano gıda denir (Graffagnini, 2010; Karaali, n.d.). Sağlığı geliştirecek ve serbest radikallerin oluşumunu engelleyecek maddelerin nano düzeyde kapsüllenmesi nano gıdalara örneklerdendir.

Shemen Industries tarafından üretilen Canola Active pişirme yağının içine 30 nm boyutunda sıkıştırılmış misellerden yapılmış yağ kapsülleri bulunmaktadır. Bu yağ kapsüllerinin içi fitosterol ile doldurulup sindirim sistemine etkili şekilde ulaşmasını sağlamışlardır. Bu fotisteroller vücudun ürettiği safra asidinden (bile acid) oluşan büyük misellere taşınıp orada kolesterollerle büyük misellerin içine girmek için yarış haline girer. Bir İsrail şirketine göre bu durumun sindirim siteminden kan dolaşımına gecen kolesterol miktarını azalttığı iddia edilmektedir. US şirketi olan RBC Life Sciences’ın Slim Shake Chocolate adlı ürünü tat tomurcuklarına isabet eden dışı kakao kaplı nano partiküller içermektedir. Böylece çok küçük kakao miktarıyla normal bir çikolata gibi aynı tadı verebilmek mümkün olmuş. Wageningen, Netherlands, temelli araştırma merkezi olan BioNT müdürü Kampers’a göre sadece kalıcı, suda çözünmeyen ve vücutta ayrıştırılmayan nano partiküller sağlık riskleri taşımaktadır. Bu risklerin neler olduğu henüz bilinmemekle birlikte daha çok araştırmaların yapılması gerektiğini de belirtmektedir. Kampers aynı zamanda vitaminlerin etkili taşınması ve ketçap gibi akışkanların akışlarını geliştirmek için kullanılan silicon oxide’ın, mide-bağırsak kanalı tarafından işlendiği için herhangi bir risk taşımadığını söylemiştir. BioNT tarafından vücutta ayrıştırılabilmesi için kabuğu fosfolipitlerden yapılan nano kapsüller toksikolojik olarak yoğun bir şekilde test edilmiş ve güvenli oldukları sonucuna varılmıştır. İngiltere’de York’da bulunan Central Science Laboratory’de çalışan Chaudhry’e göre çok az çalışma nano materyallerin toksikolojik olarak incelediğinden mide-bağırsak kanalındaki potansiyel etkileri henüz tam olarak bilinmemektedir (Burke, 2009)

Aşağıda tarım ve gıda sanayisinde kullanılan nano parçacıkların neden kullanıldıklarını açıklayan tablo bulunmaktadır.Kaynaklar

Burke M., 2009, Nanotechnology, Chemistry & Industry, p 22

Graffagnini M. J., 2010, Nanofoods: European and U.S. Regulatory Approaches, 7 Nanotechnology Law & Business 351

Karaali A., n.d., Nanoteknoloji ve Gidalar,
http://www.inovita.org/eski/docs/1337684995Artemis%20Karaali%20Nano%20G_da.pdf 
(11 Haziran)


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)