Menu
GIDA GERÇEĞİ

Modifiye atmosfer paketleme nedir?

Modifiye atmosfer paketleme nedir?
Yayınlanma Tarihi: 28.12.2015
Okunma Sayısı: 2142

Çabuk/kolay bozulabilen gıdaların hava ortamı değiştirilmiş yani kompozisyonu havadan farklı olan bir paket içinde muhafaza edildiği paketleme sistemine modifiye atmosfer paketleme (MAP) denir. Modifiye atmosfer paketleme daha uzun bir raf ömrü sağlamakla birlikte gıdanın sunumunu geliştirerek tüketiciye daha çekici görünmesini sağlar.

MAP’nin koruma etkisi biyokimyasal, enzimatik ve mikrobiyolojik olayları önlemek amacıyla üç farklı gazın (CO2, O2, N2) uygulanmasına dayanır.

Bu korumaya örnek olarak:

- CO2 gazı kullanımıyla mikrobiyel büyüme durdurulması ya da yavaşlatılması,

- Bazı durumlarda sadece düşük O2 gazı ya da yüksek CO2 gazı konsantrasyonu kullanılarak basınçlı bir paketleme,

- Son zamanlarda da mikrobiyel büyümeyi engellemek ve taze bir ürün sunmak için yüksek O2 konsantrasyonu uygulanması verilebilir.

Karbondioksit, mikroorganizmaların enzim sistemini bozar ve ortamın pH'ını düşürerek aside duyarlı mikroorganizmaların gelişmesini engeller. MAP'de CO2’i emen gıdaların ambalajının çökmesini önlemek için dolgu gazı olarak kimyasal olarak etkisiz bir gaz olan azot kullanılır. Ayrıca yağ oranı yüksek olan gıdalar oksitlenmeye yatkın olduklarından O2'nin yerine azot kullanılır. Böylece oksidasyon sonucu oluşan istenmeyen tat ve koku oluşumu gibi kimyasal bozulma engellenmiş olur.
Oksijen aerobik bakterilerin gelişmesini arttırdığı için ortamdan uzaklaştırılması tercih edilir. Ancak bazı durumlarda Clostridium botulinum gibi hastalık edici anaerobik mikroorganizmaların büyümesini engellemek için ve kırmızı etlerde ve balıklarda etin kırmızı rengin korunması için O2'nin varlığı tercih edilir.

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)