Menu
GIDA GERÇEĞİ

Kenevir tohumu

Kenevir tohumu
Yayınlanma Tarihi: 21.04.2016
Okunma Sayısı: 1515

Kenevir tohumu (Cannabis sativa L.) çok eski yıllardan beri besin ve ilaç olarak kullanılmaktadır. Kenevir tohumunun kullanımı Antik Mısır zamanlarına dayanıp o zamanların yapıtlarında kenevir tohumunun tedavi amaçlı kullanıldığı bilgisi bulunmaktadır. Cannabis Sativa L. bitkisinin ilaç ve ilaç olmayan iki çeşidi vardır. İlaç olarak kullanılan kenevir tohumu aynı zamanda marihuana ya da haşhaş olarak da bilinmektedir. Bitkinin bu çeşidi psikoaktif madde (beyni etkileyen madde) olan tetra-hidro-kanabinol (THC) maddesini yüksek oranda (%1-20) içerirken besin olarak tüketilen çeşidinde ise bu maddenin oranı yüzde 0.3’ten küçük olup psikoaktif özellik göstermemektedir.

Kanada, Avusturalya, Avusturya, Çin, İngiltere, Fransa ve İspanya kenevir tohumunu en çok üreten ülkelerdir. Amerika Birleşik Devletlerinde marihuananın yetiştirilmesine yol açacağı düşünüldüğünden besin olarak tüketilen kenevir tohumunun da yetiştirilmesini yasaklanmıştır. Diğer ülkeler ise bu iki çeşit arasındaki fark tanımlanıp marihuananın yetiştirilmesini yasaklarken besin olan kenevir tohumunu yetiştirmek yasaldır.

Kenevir tohumu bütün esansiyel yağ asitleri ve diğer çoklu doymamış yağ asitleri (omega-3 ve omega-6) kaynağı olduğundan mükemmel bir besin değerine sahiptir. Linoleik asit/alfa-linolenik asit oranı ideal değerler arasında olup 2:1 ve 3:1 arasında değişmektedir. Protein içeriği neredeyse soya fasulyesi kadar yüksek olup, fosfor, potasyum, sodyum, magnezyum, sülfür, kalsiyum, demir ve çinko gibi mineral ve E vitamini kaynağı olmaktadır. İçerdiği yüksek miktardaki arginin amino asidi sayesinde bazı çalışmalarca kan basıncının dengede kalmasını ve kardiyovasküler sağlığı koruduğu görülmüştür.

Aşağıda 100 gram kenevir tohumunun besin içeriğini özetleyen tablo bulunmaktadır.Kaynak
Rodriguez-Leyva, D., & Pierce, G. N. (2010). The cardiac and haemostatic effects of dietary hempseed. Nutrition & Metabolism, 7, 32.
http://doi.org/10.1186/1743-7075-7-32


Etiketler
mısır, kan, omega, yağ, asit, ilaç, besin, kenevir
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)