Menu
GIDA GERÇEĞİ

Hindistan cevizi ve ürünleri

Hindistan cevizi ve ürünleri
Yayınlanma Tarihi: 16.09.2016
Okunma Sayısı: 1084

Hindistan cevizinin büyük bir kısmı tropik iklime sahip olan Asya ve Pasifik’te yetişmekte olup en büyük üreticileri Endonezya ve Filipinler olmaktadır. Hindistan cevizi ağacı bütün yıl boyunca meyve verip meyve sayısı ayda 5 ile 15 arasında değişmektedir.

Hindistan cevizi, kabuğu, etli kısmı ve suyu olmak üzere 3 kısımdan oluşur. Etli kısım daha sonra işlenerek Hindistan cevizi yağı, sütü, kreması, unu ve cipsi gibi ürünler elde edilir.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı oda sıcaklığında sıvı olup buzdolabı sıcaklığında ise katı formunu alır. Özellikle orta zincirli trigliserit (OZT) doymuş yağ asitleri bakımından zengin olup bazı çalışmalarda OZT’in enerji metabolizmasını düzenleyerek sağlığa yararlı etkileri olduğu görülmüş. Araştırmalarda Hindistan cevizi yağı tüketen kişilerde vücut kitlesi ve vücudun yağ depolama kapasitesinde azalırken tokluk hissinin arttığı görülmüş.

Hindistan cevizi eti

Kurutulmuş Hindistan cevizinin eti besin değeri taze Hindistan cevizinden çok farklı değildir. Kurutulmuş Hindistan cevizi eti yağ oranı yüksek (yaklaşık %65) olmasına rağmen çok besleyici bir gıda olduğu ile bilinir. Yağ haricinde karbonhidrat (%7), diyet lifi (16%), protein (%9) ve çinko, demir, potasyum, fosfor gibi mineral, folik asit ve C vitamin gibi vitamin içerir.

Hindistan cevizi sütü ve kreması

Hindistan cevizi sütü ve kreması Hindistan cevizi etinin esansından elde edilip su oranı yüksek olmaktadır. Kreması yüksek oranda yağ içerir ve yağ oranı yaklaşık %20’dir. Gıda kodeksine göre toplam Hindistan cevizi sütü ve kreması 4 kategoriye ayrılıp az yağlı Hindistan cevizi sütü (% 6.6-12.6 kati oranı), tam yağlı Hindistan cevizi sütü (%12.7-25.3 kati oranı), Hindistan cevizi kreması (%25.4-37.3 kati oranı) ve Hindistan cevizi konsantresi (minimum %37.3 kati oranı) şeklinde ayrılmıştır.

Hindistan cevizi suyu

Hindistan cevizi suyu elektrolit dengesi insan kanı ile aynı olup doğal bir izotonik içecektir. İshal sonucu oluşan su ve mineral kaybını önler.

Kaynak
http://nfscfaculty.tamu.edu/talcott/courses/FSTC605/Food%20Product%20Design/Coconut%20Oil.pdf

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)