Menu
GIDA GERÇEĞİ

Emülgatör nedir?

Emülgatör nedir?
Yayınlanma Tarihi: 23.12.2015
Okunma Sayısı: 1926

Yağ ve suyun birbirine karışmayan iki sıvı olduğunu hepimiz biliyoruzdur. Peki o halde salata sosu, dondurma, süt ve diğer yağ ve su karışımı olan gıdalarda neden bu iki sıvı birbirinden ayrılmıyor? Yağ ve su karışımı içeren bütün bu gıdalara emülsiyon denilir. Emülsiyonlar birbiri içinde karışmayan fakat dağılabilen koloitlerdir.  Emülsiyon bir maddeyi diğer bir maddeye yavaş yavaş ekleme ile elde edilir. Ayrışmayı önlemek diğer bir deyişle bu iki sıvının birbiri içerisinde karışımı sağlamak emülgatör denilen madde ile sağlanır.

Aşağıda emülgatörlerden bazılarının kullanıldıkları gıdalara örnek verilmektedir.

Çikolata
Çikolatadaki kıvamı sağlamak için  %0.5 oranında lesitin (E322) ya da amonyum fosfat (E442) emülgatörü kullanılır.

Dondurma
Emülgatör eklenmesi sayesinde dondurmanın yumuşak yapısı ve servis edildikten sonra çabuk erimemesini sağlar. Tek ve ikili yağ asitleri (E 471), lesitin (E 322) ve polisorbat (E 432, E 436) kullanılan emülgatöre örneklerdendir.

Margarin
Margarindeki su parçacıklarının yağ fazında homojen bir şekilde dağılımını sağlamak için tekli ve ikili yağ asitleri (E 471) ve lesitin (E 322) kullanılır.

Kaynak:
http://www.eufic.org/article/en/food-safety-quality/food-additives/artid/emulsifiers-food/ 
http://www.ift.org/~/media/Knowledge%20Center/Learn%20Food%20Science/Food%20Science%20Activity%20Guide/activity_isecondthatemulsion.pdf


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)