Menu
GIDA GERÇEĞİ

Çin mutfağı

Çin mutfağı
Yayınlanma Tarihi: 19.04.2015
Okunma Sayısı: 826

Çin, yüzölçümü bakımından çok geniş bir ülke olduğundan diyetlerini oluşturan gıdalar Çin’in bölgelerine göre farklılık göstermektedir.

Yöresel yemeklerini gruplara ayırmak gerekirse genel olarak güney ve kuzey şeklinde ikiye ayrılabilir. Sıcak iklimin yaşandığı Güney bölgesinin yemeklerinde baharatın baskın olduğu görülmektedir. Bunun nedeni ise baharatlı yiyeceklerin vücut sıcaklığını arttırıp, terlemeye sebep olduğu ve böylece serinletici etki yarattığı iddia edilmektedir. Gerçekten de dünyanın sıcak iklim yaşayan bölgelerine (Meksika, Hindistan gibi) bakıldığında yemeklerinin genelde baharatlı olduğu görülmektedir. Güneyinde tüketilen başlıca tahıl pirinç olurken kuzeyinde ise buğday ve mısır üretimi verimli olduğundan tahıl unundan yapılan erişte (noodle), ekmek (buns), içi etle ya da sebzeyle doldurulmuş pişmiş hamur (dumplings) ve buharda pişirilmiş ekmek (steamed bread) tüketilen tahıl ürünlerine örneklerdendir.

Çin’de genel olarak otlak alanlarının kısıtlı oluşu büyükbaş hayvancılığın gelişmeyişine dolayısıyla süt ve süt ürünleri tüketiminin az oluşuna neden olmuştur. Süt ürünleri yerine soya fasulyesinden yapılan tofu, tatlı ekşili fasulye ezmesi, tuzda fermente edilmiş fasulye gibi ürünler diyetlerinde protein ve kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayan gıdaları oluşturmaktadır.

Yemeklerinde lezzet arttırmak için ise zencefil kökü, sarımsak, yeşil soğan, soya sosu, pirinç şarabı ve sirke gibi çeşniler kullanılmaktadır. Pişirme tekniği olarak yakıtın az oluşundan dolayı hızlıca uygulanan doğrama teknikleriyle yiyecekleri küçük parçalar haline getirdikten sonra kızartma, buğulama ya da kapalı kapta kendi suyuyla pişirme teknikleri uygulanmaktadır.

Kaynak:
http://afe.easia.columbia.edu/china/geog/food_ck.htm
http://www.kas.ku.edu/archived-site/chinese_food/regional_cuisine.html

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)