Menu
GIDA GERÇEĞİ

Batı mutfağı ile Doğu mutfağının arasındaki farklılık

Batı mutfağı ile Doğu mutfağının arasındaki farklılık
Yayınlanma Tarihi: 02.12.2014
Okunma Sayısı: 955

Daha önce hiç merak edip Batı mutfağının neden Doğu mutfağından farklı diye düşündünüz mü? Eğer öyleyse bu yazı tam size göre.

Yemek kültürümüz yasadığımız yerin iklimine, kültürüne, o bölgede yetişebilen ürünlerin farklılığına göre çeşitlilik gösterir. Nature dergisinde (Ahn ve diğerleri, 2011) yayınlanan bir çalışmada Batı mutfağı ve Doğu Asya mutfağının arasındaki farklılıklarının kaynağını araştırılmış. Yöntem olarak  iki mutfağın toplam 56498 yemek tarifini oluşturan malzemelerin tat madde profilleri çıkarılmış.  Batı ve Doğu mutfağında çok kullanılan malzemeler incelendiğinde Batı’da süt ve süt ürünleri, yumurta ve buğday Doğu’da ise soya sosu, soya fasulyesi, susam yağı, pirinç ve zencefil olduğu bulunmuş. Bu sık kullanılan malzemelerin içeriklerinin kıyaslaması sonucu Batı mutfağında kullanılan malzemelerin çoğu bir hayli ortak tat maddesi paylaştığı Doğu Asya’nın ise çok az ortak madde içeren malzemelerin kullanıldığı sonucuna varılmış.

Kaynak:

Ahn Y., Ahnert S. E., Bagrow J. P., Barabasi A. L., 2011, Flavor network and the principles of food pairing, Scientific Reports | 1 : 196

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)